ZŁOTE MASKI 

Mel Brooks, Thomas Meehan
Młody Frankenstein
polska prapremiera – 23 kwietnia 2016
ZŁOTA MASKA 2017 dla Grzegorza Policińskiego za scenografię

Elton John
Billy Elliot
polska prapremiera – 10 kwietnia 2015

ZŁOTA MASKA 2016 dla ELŻBIETY OKUPSKIEJ za rolę Pani Wilkinson (również za rolę w spektaklu Byłam wróbelkiem – sekrety Edith Piaf w reż. Waldemara Patlewicza w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu)
 

Stephen Sondheim, Hugh Wheeler
Sweeney Todd
polska prapremiera – 25 lutego 2013
ZŁOTA MASKA 2013 dla Marii Meyer za rolę Pani Nellie Lovett

Paweł Demirski, Jan Suświłło
Położnice szpitala św. Zofii
prapremiera – 17 września 2011
ZŁOTA MASKA 2012 dla Alony Szostak za rolę Położnej Fancy
NAGRODA PUBLICZNOŚCI i DWA MIESZKI OD JURORÓW dla Moniki Strzępki za reżyserię na 14. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2012
NAGRODA JURY 11. FESTIWALU PRAPREMIER W BYDGOSZCZY (2012) „za oryginalne wykorzystanie formy musicalowej dla przekazania ważnych społecznie treści w spektaklu Położnice szpitala św. Zofii"
HONOROWE WYRÓŻNIENIE AKTORSKIE NA 11. FESTIWALU PRAPREMIER W BYDGOSZCZY (2012) DLA ELŻBIETY OKUPSKIEJ za rolę Ordynatorki
 
Mel Brooks
Producenci
polska prapremiera: 29 czerwca 2009
ZŁOTA MASKA dla Michała Znanieckiego za reżyserię
ZŁOTA MASKA dla Dariusza Niebudka za role Rogera de Billa i Maxa Białystoka
 
Lionel Bart
Oliver!
premiera: 25 kwietnia 2009
ZŁOTA MASKA dla Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej za scenografię
 
Frank Wildhorn, Leslie Bricuse
Jekyll & Hyde
polska prapremiera: 1 grudnia 2007
ZŁOTA MASKA 2008 oraz tytuł „SPEKTAKL ROKU 2007”
ZŁOTA MASKA 2008 dla Violetty Białk za rolę Lucy Harris
 
Jonathan Larson
Rent
polska prapremiera: 22 grudnia 2006
ZŁOTA MASKA 2007 dla Anny Sroki za rolę Maureen
 
Robert Talarczyk
KRZYK według Jacka Kaczmarskiego
prapremiera: 20 listopada 2004
ZŁOTA MASKA 2005 dla Roberta Talarczyka za kreatywność i wszechstronność adaptacyjnych , reżyserskich i aktorskich w spektaklach: „Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości” (Teatr Gry i Ludzie, Katowice), „KRZYK według Jacka Kaczmarskiego” (Teatr Rozrywki, Chorzów) oraz „Cholonek” (Teatr Korez, Katowice)
ZŁOTA MASKA 2005 dla Katarzyny Aleksander-Kmieć za choreografię
 
Krzesimir Dębski, Zofia Rudnicka, Jerzy Rudzki
Rudolf Valentino
prapremiera: 11 października 2003
ZŁOTA MASKA 2004 dla Zofii Rudnickiej za choreografię
 
Włodzimierz Korcz, Henryka Królikowska, Wojciech Młynarski
Dyzma – musical
premiera: 27 września 2002
Tytuł „SPEKTAKL SEZONU 2002/2003”
ZŁOTA MASKA 2003 dla Adama Baumanna za rolę Kunickiego (również za rolę Ojca w „Pułapce” – Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach)
 
Michał Ratyński
Madame Thérèse
prapremiera: 29 marca 2001 (Scena w Galerii)
ZŁOTA MASKA 2002 dla Elżbiety Okupskiej za rolę Thérèse
 
Jerzy Bielunas
W 80 dni dookoła świata po stu latach
premiera: 18 marca 2001
ZŁOTA MASKA 2002 dla Mateusza Pospieszalskiego za muzykę
ZŁOTA MASKA 2002 dla Elżbiety Terlikowskiej za scenografię
 
Andrew Lloyd Webber, Tim Rice
Jesus Christ Superstar
premiera: 28 kwietnia 2000
ZŁOTA MASKA 2001 dla Janusza Radka za rolę Judasza
 
Mitch Leigh, Dale Wasserman, Joe Darion
Człowiek z La Manchy
premiera: 15 marca 1997
ZŁOTA MASKA 1998 dla Stanisława Ptaka za rolę Don Kichota / Cervantesa
 
Zofia Rudnicka
Gershwin
premiera: 21 czerwca 1996
ZŁOTA MASKA 1997 dla Marty Tadli za interpretację piosenek
 
Aleksiej Rybnikow, Andriej Wozniesienski
Ocean Niespokojny
premiera: 20 kwietnia 1996
ZŁOTA MASKA 1997 dla Cezarego Jakubickiego za rolę Jurodiwego
 
Alfred Jarry
Ubu król, czyli Polacy
premiera: 27 stycznia 1996
ZŁOTA MASKA 1996 dla Elżbieta Okupskiej za rolę Ubicy
 
Andrew Lloyd Webber, Tim Rice
Evita
polska prapremiera: 11 grudnia 1994
SPECJALNA ZŁOTA MASKA 1995 im. red. Barbary Sośnierz dla Marii Meyer za rolę Evity
ZŁOTA MASKA dla Krzysztofa Respondka za rolę Che Guevary

Henryka Królikowska, Maciej Wojtyszko
Ania z Zielonego Wzgórza
premiera: 12 lutego 1994
ZŁOTA MASKA 1994 dla Izabelli Malik za rolę Ani Shirley
 
Jerry Bock, Joseph Stein, Sheldon Harnick
Skrzypek na dachu
premiera: 28 listopada 1993
Tytuł „SPEKTAKL SEZONU 1993/1994”
ZŁOTA MASKA 1994 dla Stanisława Ptaka za rolę Tewje-Mleczarza
SPECJALNA ZŁOTA MASKA 1994 im. red. Barbary Sośnierz dla Henryka Konwińskiego za choreografię (również za choreografię baletów Sny i Zderzenia – Opera Śląska w Bytomiu)

Carlo Gozzi
Księżniczka Turandot
premiera: 18 września 1993
ZŁOTA MASKA 1994 dla Elżbiety Terlikowskiej za scenografię
 
Wiktor Osiecki, Agnieszka Osiecka
Łotrzyce
premiera: 25 listopada 1992 (Scena w kawiarni Antrakt)
ZŁOTA MASKA 1993 dla Elżbiety Okupskiej za Walerii Ciągiewicz w spektaklu Łotrzyce (również za rolę Freulein Schneider w Cabarecie – Teatr Rozrywki)

John Kander, Joe Masteroff, Fred Ebb
Cabaret
premiera: 18 września 1992
Tytuł „SPEKTAKL SEZONU 1992/1993”
ZŁOTA MASKA 1993 dla Marcela Kochańczyka za reżyserię
SPECJALNA ZŁOTA MASKA 1993 im. red. Barbary Sośnierz dla Jacentego Jędrusika za rolę Konferansjera
ZŁOTA MASKA 1993 dla Elżbiety Okupskiej za rolę Freulein Schneider (również za rolę Walerii Ciągiewicz w spektaklu Łotrzyce – Teatr Rozrywki)
DYPLOM HONOROWY dla Haliny Mattheus za artystyczne wykonawstwo kostiumów

Zofia Rudnicka
Słowik cesarza
premiera: 31 maja 1992
ZŁOTA MASKA 1993 dla Zofii de Ines za scenografię i kostiumy
 
Bogdan Rudnicki
Monachomachia
premiera: 18 lutego 1992
ZŁOTA MASKA 1992 dla Henryka Konwińskiego za choreografię (również za choreografię w Tańcach Połowieckich – Opera Śląska Bytom)

John Littlewood, Charles Chilton, Ted Allan
Rozkoszna wojna
premiera: 9 czerwca 1990
ZŁOTA MASKA 1991 dla Jacentego Jędrusika za rolę Konferansjera / Generała Haiga

Tadeusz Wiśniewski
Jeszcze w zielone gramy
premiera: 30 czerwca 1988
ZŁOTA MASKA 1989 dla Elżbiety Okupskiej

NAGRODY PREZYDENTA CHORZOWA W DZIEDZINIE KULTURY
statuetki "Chłopca z łabędziem"

2016 – Artur Święs – aktor
2014 – Katarzyna Aleksander-Kmieć, choreograf
2014 – BArbara Ducka, tancerka
2013 – Ewa Zug, kierownik zespołu wokalnego
2012 – Alona Szostak, aktorka
2011 – Jolanta Król, kierownik literacki
2010 – Janusz Krzypkowski, kierownik zespołu baletowego
2008 – Krzysztof Karwat, konsultant programowy
2007 – Barbara Ptak, kostiumograf
2006 – Izabella Malik, aktorka
2005 – Robert Talarczyk, aktor, reżyser
2002 – Jerzy Jarosik, kierownik muzyczny
2001 – Elżbieta Okupska, aktorka
2000 – Jacenty Jędrusik, aktor
2000 – Maria Meyer, aktorka
2000 – Piotr Wojtasik, muzyk
1998 – Dariusz Miłkowski, dyrektor teatru
1997 – Stanisław Ptak, aktor, śpiewak
1996 – Marcel Kochańczyk, aktor

INNE NAGRODY

Statuetka MARKA ŚLĄSKIE w kategorii "kultura" w siódmej edycji konkursu "Marka Śląskie" (wrzesień 2016), organizowanego przez Regionalną Izbę Przemysłową,
Statuetka SUKCES ŚLĄSKA
ROKU 2017 przyznana przez Mariusza Pujszo (Częstochowa, maj 2017).

 
NAGRODY ARCHITEKTONICZNE
 
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO w kategorii MODERNIZACJA ROKU w 10. edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2009”,
NAGRODY WOJEWODY ŚLĄSKIEGO – GRAND PRIX i „WNĘTRZE ROKU” w 15. edycji konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego 2009”
– wszystkie za przebudowę i modernizację budynków teatru w latach 2006-2007,
 
NAGRODA „WNĘTRZE ROKU” w 16. edycji konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego 2009” dla mieszczącego się w budynku Teatru klubu Jazz Cafe TRATATA.
 

SPONSORZY I PARTNERZY: