MACIEJ CIERZNIAK

Powrót do listy
Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Tancerz, choreograf i muzyk. Gra na afrykańskich instrumentach perkusyjnych; wraz z zespołem Dharmapunk nagrał płytę Pieśń drzewa. Dodatkowe doświadczenie w tańcu zdobywał na warsztatach tanecznych w kraju i za granicą. Pracował między innymi w: Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w którym stworzył choreografię do spektaklu Umwuka. Współpracował z Operą Wrocławską, z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, gdzie wziął udział w spektaklu El perro w reż. Rodrigo Garcii oraz współtworzył takie spektakle, jak Ciało, Niemiłość/Wmiłość. Tańczył w koncertach i galach finałowych Przeglądów Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i klasycznego w różnych szkołach w kraju, tworzy choreografię do projektów taneczno-teatralnych. Występuje także jako tancerz z ogniem.

 
Jest założycielem Grupy Tańca Współczesnego GTW, która ma w dorobku dwie premiery: Relacje oraz 622 upadki. Ten drugi spektakl otrzymał wyróżnienie podczas 5. edycji Obserwatorium Artycznego ENTRÉE. W Teatrze Rozrywki, dla zespołu baletowego prowadzi lekcje w technice tańca współczesnego, a dla nauczycieli – warsztaty teatralne. W "Rozrywce" układa również choreografie do koncertów sylwestrowych.
 
Od marca 2013 r. ponownie jest członkiem zespołu baletowego Teatru Rozrywki. Ma w dorobku udział w spektaklach:
Jesus Christ Superstar A. L. Webber i T. Rice’a,
Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
Położnice szpitala św. Zofii P. Demirskiego,
Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu K. I. Gałczyńskiego (Cyrkowiec, Hamlet, Dziennikarz, Plagi egipskie),
Frank V F. Dürrenmatta,
Kot w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Niedziela w parku z Georgem S. Sondheima i J. Lapine'a,
Billy Elliot E. Johna i L. Halla (Tancerz)
Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana (Wilkołak),
Popołudnie fauna D. Knapik i Ł. Wojtyski (Faun).


W spektaklu Dumrul Szalony G. Dilmena grał rolę Duha Kodży, ojca tytułowego bohatera. Występował również w spektaklu Dwa ukochania wg W. Szekspira; dziś tańczy w Lekcjach 4 i 5 SZKOŁY TEATRU – unikatowego projektu edukacyjnego Teatru Rozrywki.
Na Małej Scenie Teatru Rozrywki można zobaczyć jego autorskie spektakle: Osobowość zaburzona oraz Człowiek, najbardziej niebezpieczne ze zwierząt.

Maciej Cierzniak ukończył kurs "Joga w profilaktyce i terapii" w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. K. Goduli w Chorzowie.
W roku 2017 otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury.

Foto: Tomasz Zakrzewski