Teatr Rozrywki

POKAZ MODY ŚLĄSKIEJ – "GÓRNY ŚLĄSK – ŚWIAT NAJMNIEJSZY"


POKAZ MODY ŚLĄSKIEJ


Ten tytuł trzeba odczytywać metaforycznie. Bo na naszym teatralnym „wybiegu” nie modelki i modele będą najważniejsi i nie najnowsze style, choć o nich też nie zapomnimy.
Przede wszystkim zaprezentujemy historię ubiorów i strojów, odświętnych i codziennych, jakie noszono na Górnym Śląsku przez ostatnich 150 lat.

Kolorowa fotografia sprzed prawie 100 lat.
Ze zbiorów Piotra Mankiewicza
(Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie)

Pokaz skomentują  znakomici znawcy tematu, m.in. Anna Grabińska-Szczęśniak – kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Piotr Mankiewicz – założyciel radzionkowskiego Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Pokażemy filmy i animacje komputerowe oraz zdjęcia Arkadiusza Ławrywiańca – prezesa Okręgu Śląskiego Związku  Polskich Artystów Fotografików. Ponadto wystąpi Zespół Pieśni Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.                                              
Dodatkową atrakcją będą prace Aleksandry Malczyk z Ornontowic, która w ramach Silesia Folk Design stworzyła autorskie projekty kobiecych żakietów, inspirowanych historią i rodzimymi wzorcami. Czy te stylizacje się spodobają? Nie mamy wątpliwości. Trzeba je więc koniecznie zobaczyć, a niektóre z pań – być może – zechcą je nosić! Pokażemy je „na żywo”, ale także na wystawie na foyer Dużej Scenie.