fbpx

POPOŁUDNIE FAUNA

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu "Zamówienia choreograficzne 2016".


Około 2000 lat temu faunowie funkcjonowali na granicy pomiędzy tym, co cywilizowane i tym, co dzikie. Byli postaciami ze strefy przejściowej. Rozbójnikami wyjętymi spod prawa grasującymi na pograniczach górskich lasów i pastwisk – w wąskim paśmie oddzielającym odludzie od staroitalskiej wsi. To właśnie tam natura zderzała się z kulturą. Tam widywano również nimfy, które zjawiały się jak istoty ludzkie i znikały jak widma. Dzisiaj taka granica przebiega gdzie indziej. Została przesunięta, a właściwie ukryta przed nami: szczelnie zapakowana w foliowy worek pełen żyznej ziemi.


Akcja Popołudnia Fauna rozgrywa się w sklepie ogrodniczym. Czy to nie tam należy właśnie szukać tej dawnej, mitycznej granicy? Tego pierwotnego zderzenia?

Naszymi bohaterami są faunowie-sprzedawcy z działu ogrodniczego, którzy jak starożytni bożkowie poruszają się pomiędzy naturą i kulturą. Oraz nimfy-klientki i klienci zwabieni do sklepu zapachem nawozów oraz grą na fletni Pana. Gotowi w każdej chwili zniknąć bez sfinalizowania transakcji.

Jest popołudnie. Sierpniowy upał sprawia, że ciało spowalnia, a w sklepie ogrodniczym wszystko zaczyna się kleić, dyszy, sapie i drga. Nieznośne napięcie wibrujące w powietrzu może być rozładowane tylko w jeden sposób.

Łukasz Wojtysko


reżyseria, choreografia: Dominika Knapik

tekst, dramaturgia: Łukasz Wojtysko
muzyka: Łukasz Jędrzejczak, Daniel Szwed
przestrzeń, kostiumy: Karolina Mazur
multimedia: Dawid Kozłowski

asystent choreografa: Maciej Cierzniak
asystent kostiumografa: Lidia Kanclerz

inspicjent: Beata Jabłońska-Rakoczy

OBSADA:
Maciej Cierzniak
Sebastian Chwastecki
Krzysztof Czubaszek
Daniel Dąbrowski
Łukasz Marczyński
Karol Zdańkowski

oraz gościnnie:
Beata Jabłońska-Rakoczy
Łukasz Wojtysko
i muzycy: Daniel Szwed, Łukasz Jędrzejczak

Popołudnie Fauna to spektakl inspirowany baletem pod tym samym tytułem, którego prapremiera odbyła się w 1912 roku. Libretto i choreografię stworzył Wacław Niżyński, scenografię Léon Bakst, muzykę Claude Debussy.

PRAPREMIERA: 28 listopada 2016

PARTNER:

               Obsada