NA AFISZU

PIEŚNI I PIEŚNICZKI. KONCERT GRZEGORZA PŁONKI. Z CYKLU GÓRNY ŚLĄSK ŚWIAT NAJMNIEJSZY



PIEŚNI I PIEŚNICZKI.

KONCERT GRZEGORZA PŁONKI
 
Grzegorz Płonka jest muzykiem wszechstronnym. Pięknie śpiewa, gra na różnych instrumentach, tworzy większe i mniejsze zespoły folkowe (np. „Ligocianie”). Jego wykształcenie, wrażliwość i wierność tradycji nakazują mu poszukiwanie utworów zapomnianych bądź rzadko wykonywanych. To dzięki niemu ożywają pieśni XVIII- i XIX-wieczne ze zbioru Juliusza Rogera. Chętnie sięga także do dorobku i opracowań prof. Adolfa Dygacza, dowodząc bogactwa i żywotności kultury muzycznej Górnego Śląska.
 
Miarą wartości artystycznych realizacji Płonki i jego muzycznych przyjaciół jest przywrócenie tych pieśni do szerokiego obiegu społecznego i wprowadzenie ich na kulturalne „salony”. Decydują o tym współczesne aranżacje, które jednak nie kaleczą tradycyjnych brzmień. Dowodem najnowszym płyta „Życie pieśniczką pisane”, wydana przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.
 
Gośćmi Krzysztofa Karwata będą także muzykolodzy i etnolodzy. Atrakcją powinna okazać się prezentacja starych instrumentów, wyjaśnienie ich pochodzenia, a także ujawnienie możliwości, jakie w nich tkwią.


Foto: Małgorzata Płonka