fbpx

JAKUB MOROŃ

Puzonista. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie puzonu prowadzonej przez Bronisława Dużego. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął współpracę z zespołem Tres Jazz gitarzysty Przemysława Strączka, w którego składzie grali: Piotr Fujcik (gitara basowa) i Przemysław Sokół (perkusja). Zespół, z którym przez krótki czas współpracował także saksofonista tenorowy Łukasz Sosna, a następnie Robert Czech (pianista, aranżer) wypracował specyficzne i bardzo charakterystyczne brzmienie. Stylistyka zespołu ukierunkowana była na smooth jazz, a kompozytorami i aranżerami większości utworów byli Przemysław Strączek i Jakub Moroń. Zaowocowało to wieloma wyróżnieniami i nagrodami zarówno zespołowymi jak i indywidualnymi na przeglądach, konkursach i festiwalach jazzowych (m.in. wyróżnienie dla Jakuba Moronia jako najlepszego instrumentalisty w Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Bluesowych i Jazzowych, Gdynia 2001, II miejsce dla Jakuba Moronia jako instrumentalisty w I Konkursie Improwizacji Jazzowej im. Milesa Davisa, Kielce 2002, specjalne wyróżnienie Jury dla Jakuba Moronia jako instrumentalisty w III Ogólnopolskim Konkursie Młodzieżowych Zespołów Jazzowych, Radom 2004). Zespół wydał również płytę The Shape of the Melody, na której znalazły się własne kompozycje i aranżacje.
 
W latach 2002-2004 Jakub Moroń grał w zespole Hot Dixie Society, powstałym z inicjatywy perkusisty Krzysztofa Baki przy BCK w Bytomiu. W skład zespołu wchodzili: Marian Koziak (saksofon sopranowy), Piotr Kalicki (fortepian), Andrzej Zielak (kontrabas) oraz Patrycjusz Gruszecki (trąbka). Zespół grał muzykę dixielandową we własnych aranżacjach i dwa razy dostał się do finału Konkursu Jazzu Tradycyjnego w Iławie.
 
W 2002 roku Jakub dołączył do grupy rhythm & bluesowej Gang Olsena z Rudy Śląskiej, z którą współpracował nieprzerwanie do roku 2010 jako puzonista i aranżer sekcji dętej. W tym czasie zespół wydał płytę Disco & Blues oraz sporo koncertował w całej Polsce.
 
W latach 2002-2003 muzyk współpracował ze Zbigniewem Kuklą przy popularnym programie telewizyjnym Jaka to melodia?. W skład sekcji dętej wchodzili także Krzysztof Bas (trąbka) i Paweł Zielak (saksofon tenorowy). Z tymi samymi muzykami brał udział w sesji nagraniowej do singla: Give it up oraz drugiej solowej płyty wokalisty Marka Kościkiewicza (ex-członek grupy De Mono), której aranżerem był Paweł Zielak, co zaowocowało następnie wspólnymi koncertami. W identycznym składzie sekcji dętej, tym razem także jako aranżer, Jakub Moroń współpracował ze Sławkiem Wierzcholskim i jego Nocną Zmianą Bluesa, koncertując w całej Polsce na dużych festiwalach bluesowych. Rok 2006 przyniósł muzykowi indywidualną nagrodę: I miejsce dla najlepszego instrumentalisty w konkursie „Swingujący Kruk” w Częstochowie, którego pomysłodawcą, organizatorem oraz członkiem jury był Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski (w skład komisji wchodzili także: Wojciech Kamiński i przewodniczący Henryk Majewski). Od tego momentu rozpoczęła się współpraca muzyka z zespołem jazzu tradycyjnego Five o'Clock Orchestra z Częstochowy – dwukrotnym laureatem Złotej Tarki w Iławie, którego założycielem i leaderem był wspomniany Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski (kornet). Członkiem zespołu, z kilkoma przerwami, pozostaje do dziś.
 
Obecnie Jakub Moroń współpracuje z wieloma zespołami, big bandami i artystami z całej Polski, głównie jako puzonista, ale także jako aranżer. Na stałe gra w takich zespołach jak: eM Band z Jaworzna, Siemionband z Siemianowic, Kurzband z Rybnika. Współpraca z eM Bandem, którego leaderem jest trębacz Marek Malisz zaowocowała koncertami oraz projektami z takimi artystami jak Basia Trzetrzelewska, Kevin Robinson, Marek Bałata, Rudi Schubert, Gordon Haskell, Eric Marienthal, Zbigniew Wodecki.
 
Jednym z ciekawszych projektów było nagranie płyty In the Rhythm of Chopin z Big Bandem Józefa Eliasza z Bydgoszczy (2010). Płyta osiągnęła status platynowej, a w jej nagraniu brali udział m.in.: Krzysztof Herdzin (fortepian), Henryk Miśkiewicz (saksofony), Marek Sikała (saksofon tenorowy). W czerwcu 2014 roku Eljazz Big Band nagrał kolejną płytę z utworami Jerzego Wasowskiego w aranżacjach Garrego Guthmana – światowej sławy znakomitego trębacza-solisty. W nagraniach uczestniczyli wokaliści: Dorota Miśkiewicz, Janusz Szrom i Małgorzata Walewska.
 
W roku 2011 Jakub Moroń rozpoczął kilkuletnią współpracę z zespołem rockowym Happysad, jako członek sekcji dętej. W 2013 roku wydany został podwójny album live CD/DVD Przystanek Woodstock 2013 z koncertu, za który zespół otrzymał „Złotego bączka" – nagrodę publiczności.
 
W roku 2014 ukazała się płyta zespołu Jakby nie było jutra, w której nagraniach, jako członkowie sekcji dętej, uczestniczyli także Daniel Pomorski (trąbka, klawisze) i Michał Bąk (saksofony). W 2014 roku muzyk został zaproszony do udziału w koncercie poświęconym papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji procesu beatyfikacji. Koncert pod nazwą: Śląscy artyści papieżowi odbył się 3 maja 2014 r. w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Piekarach Śląskich a następnie był emitowany przez telewizję TVS. Kierownikiem muzycznym wydarzenia był Stanisław Witta, a Jakub Moroń odpowiadał za brzmienie i skład sekcji dętej: Dawid Główczewski (saksofony) i Paweł Siembieda (trąbka). Muzyk współpracuje także m.in. z: Alexbandem Aleksandra Maliszewskiego, big bandem Lothara Dziwoki z Żor, zespołem jazzu tradycyjnego SSBB z Rybnika, i wieloma innymi.
 
Od 2009 roku Jakub Moroń jest również nauczycielem muzyki w Szkole Podstawowej nr 12 w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie wraz z mamą Henryką Moroń prowadzi, z sukcesami, zespół dziecięcy Wiolinki, zdobywający nagrody na wszystkich krajowych szczeblach, a także międzynarodowych. Jest kompozytorem piosenek, autorem tekstów i aranżerem.
 
Foto: Artur Wacławek