fbpx

Logotypy: Krajowy Plan Odbudowy, Rzeczpospolita Polska, Sfinansowane przez Unię Europoejską NextGenerationEU


BLIŻEJ TEATRU - USŁYSZ ARTYSTÓW
wystawa


Celem projektu jest stworzenie interaktywnej wystawy zdjęć artystów związanych ze wszystkimi zespołami artystycznymi Teatru Rozrywki. Wystawa ma na celu przybliżenie widzom codziennego życia i pracy artystów teatralnych, umożliwiając im bliższe poznanie osób i ich ról w spektaklach, skrócenie dystansu artysta-widz. Wystawa, która zastąpi obecną wystawę fotografii w foyer Dużej Sceny, ma na celu zwiększenie zainteresowania sztuką teatralną i promowanie naszej działalności. Przy portretach artystów pojawią się kody QR z odnośnikami do nagrań audio. Stworzymy wspólnie most między artystami a publicznością i pozwolimy zbliżyć się widzom do świata teatru.

Ponad 100 osób liczy obecnie zespół artystyczny Teatru Rozrywki i jego kierownictwo. Tancerze, aktorzy, korepetytorzy, wokaliści, dyrygenci, dyrektorzy… Jednych fascynuje błysk w oku widza, innych chwila, w której wchodząc na scenę, mogą jednocześnie być sobą, i sobą nie być.

Niektórzy czują się na miejscu, gdy co rano spotykają w korytarzu bliskie osoby, inni odżegnują się od rutyny, podkreślając, że życie artysty to wieczne poszukiwania. Są w naszym teatrze osoby zrekrutowane osobiście jeszcze przez pierwszego dyrektora, i takie, których marzeniem było pójść właśnie w ich ślady. Dla niektórych musical jest rytmem, dla innych teatr to zapach. Jedni uważają, że artystą się nie jest, a bywa, drudzy z nostalgią wspominają czasy, gdy aktorów darzyło się estymą.

Nie mówią nasi artyści jednym głosem, oj nie, ale kto szuka na scenie osobowości mdłych, jednorodnych, powtarzalnych? Czasem trudno im się porozumieć, bywa że męczy ich praca w grupie, ale jednak coś ich łączy, coś tu trzyma. Wiara w sprawczą moc sztuki? Głód twórczych wyzwań? Potrzeba odkrywania wciąż nowych teatralnych światów? Na sto procent nigdy się nie dowiemy, ale cóż szkodzi trochę pospekulować?

Wypytaliśmy niemal wszystkich naszych artystów o ich zawodowe początki, anegdotki, historie z teatralnego życia, spełnione i niespełnione marzenia, i zamknęliśmy ich wypowiedzi w krótkich, minutowych nagraniach audio. Materiał udostępnimy już w grudniu w foyer teatru. Specjalnie na tę okazję odświeżyliśmy fotografie artystów, a pod nimi umieściliśmy kody QR, które odsyłać będą do materiałów dźwiękowych.

Kto przyszedł do pracy w balecie ze złamaną nogą? Kto zagrał we wszystkich 425. spektaklach „Skrzypka na dachu”? Kto został dźgnięty szpadą w oko w trakcie spektaklu? Przyjdźcie, sprawdźcie, „Usłysz(cie) Artystów”!
 

Przedsięwzięcie objęte wsparciem bezzwrotnym w formie grantu w ramach konkursu: Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.

Koszt przedsięwzięcia: 87 804,40 zł i wartość dofinansowania z UE: 65 091,52 zł