fbpx

Korfanty i jego antagoniści. Grażyński, Ulitzka i inni
z cyklu "Górny Śląsk - Świat Najmniejszy"


Urodził się 150 lat temu w osadzie Sadzawki (obecnie: Siemianowice Śląskie). Do dziś pozostaje najbardziej znanym i rozpoznawalnym politykiem górnośląskim. Z Wojciechem Korfantym liczyć musieli się wszyscy, bo już na początku XX wieku uzyskał ogromną popularność i poparcie, co przełożyło się na serię zwycięstw wyborczych do parlamentu niemieckiego a potem polskiego. Nie mogli go lekceważyć także jego antagoniści, przeciwnicy i nieprzejednani wrogowie. Zarówno z kręgów sanacyjnych, jak i niemieckich. Niektórzy z nich wręcz go demonizowali, organizując przeciwko niemu wielkie kampanie propagandowe, niejednokrotnie podszyte kłamstwami i oszczerstwami.
Co ciekawe i ważne, część argumentów, jakich wówczas używano, powiela się do naszych czasów w niezmienionym kształcie. Niegdysiejsze podziały rzutują więc także na dzisiejszy pejzaż polityczny. Nie tylko w naszym regionie.
O tych problemach Krzysztof Karwat dyskutować będzie z historykami i dziennikarzami, zakładając, że nawet dość odległe epizody z dziejów regionu mogą pomóc nam w lepszym rozumieniu wyzwań, przed którymi stajemy. Preteksty do rozmowy i prezentacji dokumentalno-artystycznych są tyleż rocznicowe, co i wymierne. Np. publicysta „Gazety Wyborczej” Józef Krzyk jest współautorem nowej monografii o Korfantym a Adrian Szczypiński niedawno zrealizował pierwszą część filmowego portretu ks. Carla Ulitzki – duchowego przywódcy niemieckojęzycznych Ślązaków. Swego czasu o innym przedstawicielu górnośląskiej chadecji, Eduardzie Pancie, sztukę teatralną zatytułowaną „Senator” napisał Stanisław  Bieniasz. Te dzieła będą naszym punktem odniesienia.   

 

 

(foto: ARC kwartalnika „Fabryka Silesia”) H ameryki czy innej Kanady H
Wojciech Korfanty wśród swoich współpracowników. Rok 1921