fbpx

Z LEO WOERLEM PO GÓRNYM ŚLĄSKUZ LEO WOERLEM PO GÓRNYM ŚLĄSKU
WYCIECZKA W PRZESZŁOŚĆ

Właśnie ukazał się „Ilustrowany przewodnik po górnośląskim okręgu przemysłowym” autorstwa Leo Woerla. To reprint wydania z roku 1904, teraz po raz pierwszy wydrukowany w wersji niemiecko-polskiej. Oto nadarza się nadzwyczajna okazja, by odbyć wędrówkę po „starym Górnym Śląsku”. Nieznane zdjęcia, piękne anegdoty o naszych miastach i ich ludziach. Zapraszamy.                                          

Gośćmi Krzysztofa Karwata będą historycy na co dzień pracujący w katowickim Instytucie Pamięci Narodowej: dr Grzegorz Bębnik (autor przekładu książki Woerla) i dr Sebastian Rosenbaum.
Ponadto wystąpi zespół muzyczny "Maes-Trio".

„Przewodnik po górnośląskim okręgu przemysłowym (…) powstał (…) przede wszystkim jako pomoc dla podróżujących w interesach. Wszak region, któremu jest poświęcony, trudno uznać za turystyczną czy wypoczynkową atrakcję, a o imponującej liczbie zabytków w Zabrzu czy Katowicach bynajmniej nie może być mowy. W przewodniku najwięcej zatem miejsca poświęca się temu, co wówczas mogło najbardziej zainteresować podróżnych: przemysłowi i innym symptomom postępu cywilizacyjnego. Okręg przemysłowy miał przyciągać dynamiką, młodością, rozwojem”.

[fragment Posłowia Sebastiana Rosenbauma do przewodnika Leo Woerla]  

 

PARTNER: