fbpx

LAST MINUTE - TEATR NAUMIONY

Teatr Naumiony
LAST MINUTE
Inauguracja festiwalu Rozrywka GraNaTY i letnia odsłona cyklu "Górny Śląsk - świat najmniejszy".


Pokaz spektaklu będzie połączony z rozmową Krzysztofa Karwata z Mirosławem Syniawą. 

Krzysztof Karwat zaprosi na scenę, zresztą nie po raz pierwszy, Mirosława Syniawę – wytrawnego tłumacza na język śląski, specjalizującego się przede wszystkim w przyswajaniu poezji klasycznej, w tym najwybitniejszych dzieł kultury europejskiej. Tym razem jednak mniej uwagi poświęci się tajemnicom i trudom pracy tłumacza, a więcej perspektywom rozwoju twórczości rodzimej, zapisywanej w etnolekcie śląskim. Syniawa jest autorem m.in. tomiku wierszy „Cebulowǒ ksiynga umartych”. To pokłosie poszukiwań genealogicznych autora, któremu udało się odnaleźć ogromną ilość swych przodków i podjąć z nimi swoisty dialog poetycki. Czy ten rodzaj dociekań jest dostępny tylko dla nielicznych, którzy opanowali trudną sztukę konstruowania rodzinnych drzew genealogicznych? A może wystarczą tylko upór, determinacja i wytrwałość, bo źródła i narzędzia służące badaniom wcale nie są tak trudno dostępne, jak się nam na ogół wydaje?

O spektaklu
Zdawałoby się, że przedstawienie „Last minute” porusza temat omówiony w sztuce na wszystkie możliwe sposoby – temat górniczego życia. Dzisiaj jednak, w obliczu transformacji energetycznej Polski, praca na grubie to zjawisko proszące o ponowną uwagę. W swoim najnowszym spektaklu Teatr Naumiony bierze pod lupę zarówno relacje łączące górnośląską społeczność, jak i historyczno-ekonomiczne przemiany modelu tutejszego życia. W spektaklu to rdzenni mieszkańcy Górnego Śląska snują opowieść o wyzwaniach transformacji i jej wpływie na kształt lokalnych obyczajów. Głównym bohaterem przedstawienia jest młody górnik podejmujący pracę na pobliskiej kopalni. Pod wpływem rosnącego prestiżu społecznego oraz korzyści materialnych, postanawia czerpać z życia garściami i planuje wymarzone wakacje w stylu „last minute”. W trakcie przygotowań do wyjazdu dowiaduje się jednak, że jego kopalnia ma lada chwila zostać zamknięta. Rozterki bohatera związane z koniecznością odwołania wyjazdu stopniowo zamieniają się w poważne refleksje na temat dotychczasowego życia. Rozmowy ze starzykiem i omom utwierdzają chłopaka w przekonaniu o wadze jego pracy. Tymczasem w kontrze do głównego bohatera stoi jego brat – młody, wykształcony, a przede wszystkim krytyczny wobec postawy krewniaka. Tragikomiczne „Last minute” nie niesie żadnego uniwersalnego przesłania, a autorzy i autorki spektaklu dalecy są od objaśniania komukolwiek świata czy wytyczania pożądanych kierunków jego rozwoju. Swoim nowym spektaklem, zespół Teatru Naumionego zaprasza do szczerej rozmowy na temat tożsamości kulturowej oraz zmieniającego się oblicza Górnego Śląska.

Teatr Naumiony
Tradycje amatorskiego ruchu teatralnego w Ornontowicach sięgają lat 20-tych ubiegłego stulecia i to właśnie w tym nurcie zakorzeniony jest Teatr Naumiony. Obecną grupę, powstałą w 2004 roku tworzą osoby w różnym wieku, dla których teatr to pasja i którzy stanowią wielką artystyczną rodzinę. W pierwszych latach swej działalności Teatr Naumiony wystawił wiele spektakli, najczęściej tych autorstwa Albina Siekierskiego, z czego najbardziej znany to „Domek z ogródkiem”. Jednak prawdziwa kariera teatru rozpoczęła się w roku 2011 od premiery przedstawienia „Marika”. W kolejnych latach powstały następne spektakle: „Hebama” (2014), „Jasełka” (2014) i „Kopidoł” (2016) i „Szac” (2018) . Autorem dwóch pierwszych tekstów jest Dariusz Dyrda natomiast najnowsze tworzy Joanna Sodzawiczny, jedna z aktorek. Każdy spektakl Teatru Naumionego opowiada o historii Górnego Śląska, traktuje o ludziach i tradycjach tego regionu. W swoich inscenizacjach grupa wykorzystuje tradycyjne pieśni, tańce, legendy, a także lokalne wspomnienia. Ważną częścią pracy teatru jest przygotowanie scenografii i kostiumów wiernych historycznym odzieniom śląskim, ale także nie stroniących od uwspółcześnionych tradycji. Teatr Naumiony cieszy się ogromną sympatią widzów, zarówno na Górnym Śląsku jak i poza jego granicami. Od 2017 r. Teatr działa pod opieką Fundacji Szafa Gra i wspierany jest przez Urząd Gminy Ornontowice, a także Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Scenariusz: Marcin Melon
Reżyseria: Iwona Woźniak
Choreografia: Natalia Dignes
Scenografia/Kostiumy: Iga Słupska
Muzyka: Jan Nowak

Techniczni: Andrzej Woźniak, Andrzej Wójcik, Janusz Golec, Edward Szolc
Światło i dźwięk: Wojtek Boruszka, Przemek Mól, Marcin Thoman, Maksym Juranek
Charakteryzacja i kostiumy: Sabina Baron, Helena Chwałek
Inspicjent: Teresa Machulik
Realizacja video: Paweł Szymkowiak
Konsultacje wokalne: Nina Wolska

Występują:
Pyjter – Bartłomiej Garus
Ana – Magdalena Owczarek
Mody – Łukasz Domin
Hanek – Józef Ignasiak / Marcin Noras
Frelka – Karolina Sosna / Małgorzata Spyra
Klachule – Joanna Sodzawiczny, Beata Kniejska, Jolanta Sodzawiczny
Ruby – Dominik Sodzawiczny / Wiktor Frankowicz / Paweł Szafraniec
Starka – Bronisława Porembska
Bajtel – Kajetan Woźniak
Sylwia – Sylwia Woźnica / Iza Zajusz
Ujek – Marcin Machulik
Dziennikarz - Paweł Szafraniec

Spektakl odbywa się w ramach letniego festiwalu Rozrywka GraNaTy. Festiwal Rozrywka GraNaTy to nasza wakacyjna propozycja nieoczywistych wydarzeń artystycznych dla każdego! Rozrywka GraNaTy to spektakle, koncerty, warsztaty i spotkania, które oprócz doskonałej rozrywki, zapraszają także do chwili refleksji i skrócenia dystansu między często nieprzystępnym światem sztuki a odbiorcami. Bądźcie z nami od 4 do 11 lipca. Oczywiście w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Zobacz inne wydarzenia w ramach festiwalu: https://teatr-rozrywki.pl/repertuar.html?date=2022-07