fbpx

JANUSZ RADEK (gościnnie)

Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obdarzony ponad czterooktawową skalą głosu polski wokalista, aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Śpiewa kontratenorem. Profesjonalne śpiewanie rozpoczął w roku 1990, na 17. Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, by od razu zdobyć I nagrodę – Lirę Orfeusza.
Zaczynał od klimatów poetyckich – komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i E. E. Cummingsa. W latach 1994-95 współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko. Śpiewał też w zespołach o ostrzejszym brzmieniu: punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro, Zanderhaus.
 
Nagrywał piosenki do filmów animowanych dla dzieci: Pokemon oraz O rety! Psoty Dudusia Wesołka. Wystąpił w zbiorowych wykonaniach piosenek, promujących kampanie społeczne: Pokonamy fale (na rzecz pomocy ofiarom fali tsunami, 2004), Nie jesteś sam (hymn fundacji TVN, 2005) i Dwoje (kampania Partnerska Rodzina, 2007). Był jednym z solistów Tryptyku Świętokrzyskiego (oratoria Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus i Psałterz Wrześniowy) Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.
 
Zagrał w teatralnych spektaklach muzycznych:
Opowieści Jedenastu Katów Ł. Czuja (Teatr Ludowy, Kraków 2000),
Sen nocy letniej W. Szekspira (Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej, Gdynia 2001),
Berlińska rewia kabaretowa Ł. Czuja (Teatr Ludowy, Kraków 2002),
Opera za trzy grosze B. Brechta i K. Weilla (Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław 2002),
Gorączka W. Kościelniaka (Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław 2002),
Zakochany Paryż K. Jasińskiego (Kieleckie Centrum Kultury, Kielce 2008),
Jerry Springer – The Opera R. Thomasa i S. Lee (Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław 2012).
Rolę Judasza w chorzowskiej inscenizacji rock-opery Jesus Christ Superstar A. L. Webbera i T. Rice’a kreował od roku 2000, a w 2023 roku odśpiewał tę rolę brawurowo w Jesus Christ Superstar - koncert A. L. Webbera.
 
Zagrał również rolę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w fabularyzowanym dokumencie Do potomnego w reż. A. Krauzego.
 
Najważniejsza jednak forma jego działalności artystycznej to recitale wokalne. W niektórych prezentuje własne interpretacje najpiękniejszych piosenek z dorobku innych twórców. Powstają też programy autorskie, do których pisze melodie i teksty.
 
NIEKTÓRE NAGRODY:
– Lira Orfeusza (I nagroda) 17. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Olsztyn, 1990,
– III nagroda Studenckiego Festiwalu Piosenki, Kraków 1992,
– Nagroda Artystyczna ZŁOTA MASKA 2001 za rolę Judasza w Jesus Christ Superstar,
– Grand Prix, Nagroda Publiczności i Nagroda Dziennikarzy 24. Przeglądu Piosenki Aktorskiej za wykonanie utworu „Ja jestem wamp”, Wrocław, 2003,
– nagroda dziennikarzy za wykonanie utworu Czesława Niemena Dziwny jest ten świat podczas koncertu "40 na 40" Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, Opole, 2003,
– tytuł najlepszego spektaklu muzycznego sezonu 2003/2004 przyznany przez magazyn Teatr za Królową Nocy (2004),
– 1. miejsce na Festiwalu TOP Trendy za najlepiej sprzedający się album i Superjedynka w kategorii Płyta pop (Psałterz Wrześniowy) oraz Superjedynka publiczności w Opolu – dla solistów Tryptyku Świętokrzyskiego (2007),
– Nagroda Publiczności na 2. Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni za najlepszą rolę męską – za Judasza w Jesus Christ Superstar (2009).

Foto: Tomasz Zakrzewski