fbpx

MACIEJ BALCAR (gościnnie)

Absolwent szkoły muzycznej w klasie fortepianu oraz Politechniki Wrocławskiej (Wydział Architektury). Od wczesnej młodości, zafascynowany muzyką, komponował, grał i śpiewał z różnymi zespołami. Najczęściej były to formacje bluesowe, chociaż Maciej Balcar ma również w swoim dorobku występy z kapelą punk-rockową i trash-metalową. W tym samym czasie wokalista wygrał casting do roli głównej w filmie fabularnym i płyty Roberta Chojnackiego, jednak zrezygnował z tej współpracy — myślał o śpiewaniu własnych kompozycji.

Pomysł wykonania czterech utworów na „Trzecim wymiarze” Jansona także nie został zrealizowany. Kolejna propozycja padła od Ryszarda Adamusa, szefa Wytwórni Fonograficznej, a dotyczyła wydania solowej płyty. Debiutancki album Maćka Balcara pt. „Czarno” został nagrany w marcu, a swoją premierę miał we wrześniu 1998 roku. Jego producentem muzycznym był Janusz Yanina Iwański, zaś wśród muzyków, którzy oprócz niego zagrali gościnnie na płycie, są takie osobowości polskiej sceny muzycznej, jak Mateusz Pospieszalski, bracia Golec oraz Jose Torres. Rok później Maciej Balcar wziął udział w nagraniu płyty z zespołem Harlem.

Od 15 lutego 2001 jest wokalistą kultowej grupy DŻEM. W roku 2005 Balcar zagrał rolę Indianera w filmie Jana Kidawy-Błońskiego pt. Skazany na bluesa.
Poza płytami, nagranymi z DŻEMEM oraz gościnnie, nagrał cztery solowe krążki ("Czarno", "Ogień i woda", "Live Trax 12" oraz "Ruletka").

Ma w swoim dorobku liczne występy na festiwalach (w tym również na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 2000) i koncertach, a nawet rolę aktorską w spektaklu Teatru Telewizji. Oprócz licznych koncertów, które gra z zespołem Dżem oraz przedsięwzięć teatralnych, Maciek jest często zapraszany do gościnnych udziałów w różnorodnych projektach muzycznych. Można go usłyszeć na takich albumach jak „W hołdzie Tadeuszowi Nalepie”, „Warszawskie Dzieci Pójdziemy w Bój”, „Mec Duety”, „Pieśni łagodnych – Koncert Wojciecha Bellona”, „Odnalezione Piosenki Bogdana Łyszkiewicza”, „Jeszcze więcej kurzu”, „Carrantuohill – 25”, „Klenczon Legenda”, ponadto utwór artysty „Biały wilk” stał się oficjalną piosenką promującą grę Wiedźmin 2: Zabójcy Królów w Polsce.

Role teatralne:

– Jezus w rock-operze Jesus Christ Superstar A. L. Webbera (Teatr Rozrywki),

– Roger w musicalu Rent J. Larsona (Teatr Rozrywki),

– postać w spektaklu Carve Carve! Grupy MAMO BAJE (OFF 30. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu),

– Jurand ze Spychowa w rock-operze Krzyżacy M. Kołaczkowskiego i H. F. Tabęckiego.

W kwietniu 2023 wziął udział w Jesus Christ Superstar - koncert A. L. Webbera, gdzie zaśpiewał rolę Jezusa.

Foto: Tomasz Zakrzewski