fbpx

JAKUB LEWANDOWSKI

Stypendysta Centre Choregraphique Mathilde Monnier National de Montpellier we Francji. Absolwent Pedagogiki Artystycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 2010 uhonorowany przez Marszałka Województwa Śląskiego Nagrodą Artystyczną dla Młodych Twórców. W roku 2011 został laureatem Stypendium Artystycznego w Dziedzinie Kultury Województwa Śląskiego. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA. Laureat tej nagrody w roku 2011 za choreografię do spektaklu Hotel Nowy Świat w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Spektakl ten, bez słów, oparty na ruchu, został wystawiony także w Teatro a Corte Torino we Włoszech, gdzie odniósł ogromny sukces. W roku 2015 spektakl Cyrulik Sewilski Gioacchino Rossini w Teatrze Wielkim do którego stworzył choreografię, otrzymał nagrodę ZŁOTA MASKA za najlepszy spektakl roku.

W 2017 roku autorski spektakl pt. Melancholia otrzymał główną nagrodę za najlepszą choreografię podczas festiwalu Warsaw Zawirowania Dance w Warszawie . Ten sam spektakl w roku 2018 otrzymał również główną nagrodę za najlepszy spektakl  na Międzynarodowym Festiwalu Solo Duo w Budapeszcie również  na Festiwalu 3…2….1…Taniec 2018 w Krakowie oraz Finalista The SOLO DANCE CONTEST 2018 w Gdańsku. 
 
Spektakl pt. Rozkosz którego premiera odbyła się w  Teatrze Rozbark w Bytomiu, został  zaprezentowany na Polskiej Platformie Tańca w Gdańsku 2019. 
Współpracujący z reżyserami: Katarzyna Klimkiewicz, Radosław Rychcik, Magdalena Piekorz, Nikołaj Kolada, Monika Strzępka, Robert Talarczyk, Magdalena Drab, Marcin Wierzchowski.
Autor choreografii do ponad stu spektakli w teatrach dramatycznych i operowych w Polsce i za granicą oraz w produkcjach filmowych. Niezależny twórca autorskich spektakli teatru tańca.

Foto: Artur Wacławek