fbpx

ARTUR SZYMAN

Fotografik, operator, projektant i reżyser światła. Do roku 2001 pracował na planach filmów fabularnych, dokumentalnych, videoklipów oraz w dużych realizacjach telewizyjnych, jako autor zdjęć i operator kamery. Od roku 2000 zajmuje się głównie projektowaniem i realizacją światła przy muzycznych show telewizyjnych, nagraniach DVD, koncertach, festiwalach, sztukach teatralnych oraz przedstawieniach muzycznych. Od roku 2006 zajmuje się również projektowanie wyposażenia studiów telewizyjnych, teatrów i muzeów.
 
Współpracował z takimi reżyserami, jak: Andrzej Wajda, Filip Bajon, Tadeusz Słobodzianek, Maciej Dejczer, ze scenografami: Alanem Starskim, Borysem Kudliczką, Giorgosem Stylianou Matsisem, Magdą Dipoint oraz operatorami: Pawłem Edelmanem, Grzegorzem Kędzierskim, Arkiem Tomiakiem i in.
 
Ma w dorobku realizacje podczas takich imprez, jak Festiwale Piosenki Polkiej w Opolu (2002-2009), Festiwale w Sopocie (2001-2006), Top Trendy (2004-2010), Miss Świata 2006 w Warszawie, Polski Dzień w Brukseli 2006, EXPO 2006 w Japonii i wiele, wiele innych.
 
Współpracował przy produkcji videoklipów dla takich artystów jak Kayah, Anna Maria Jopek, Zakopower czy Hey.
 
Był reżyserem światła w takich spektaklach jak Stalowe magnolie R. Harlinga, Pecunia non olet? C. Harasimowicza, Tango opera: szare kwiaty R. Kołakowskiego, Bożyszcze kobiet S. Neila (wszystkie w stołecznym Teatrze Syrena), Skiz G. Zapolskiej, Judaszek M. Sałtykowa-Szczedrina (obydwa w Teatrze Ateneum w Warszawie), Chopin 4 w Kieleckim Teatrze Tańca oraz Grease W. Caseya i J. Jacobsa w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni.
 
Z Teatrem Rozrywki współpracował przy realizacji spektaklu Sweeney Todd S. Sondheima.
 
Foto: arch. pryw. Artura Szymana