fbpx

WOJCIECH KĘPCZYŃSKI

Reżyser, choreograf i aktor. Od 1998 roku dyrektor Teatru Muzycznego ROMA. W latach 1991-1998 był dyrektorem Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu, gdzie z wielkim sukcesem artystycznym i komercyjnym wyreżyserował musicale „Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze” (Andrew Lloyd Webber) i „Fame” (David de Silva). Był również pomysłodawcą, a następnie dyrektorem trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Współautor libretta musicalu Akademia Pana Kleksa oraz tłumaczenia legendarnych Kotów. Autor libretta musicalu Piloci.

Stypendysta The United States Information Agency oraz British Council („Zarządzanie teatrem w warunkach gospodarki rynkowej”). Laureat Nagrody im. Aleksandra Bardiniego za „mistrzowskie prowadzenie teatru muzycznego”, przyznanej podczas 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2002) oraz Nagrody Prometeusza za „upór i konsekwencję w działalności artystycznej” (2003). W 2005 roku otrzymał nagrodę Arts & Business Awards za „mistrzowskie zarządzanie kulturą”. W tym samym roku udekorowany został Złotym Krzyżem Zasługi w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz rozwoju kultury i za osiągnięcia w pracy organizatorskiej. W 2007 roku otrzymał Asa Empiku oraz nagrodę specjalną Feliksa za musical Akademia Pana Kleksa. Po premierze spektaklu Upiór w operze odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2009). Laureat Róży Gali 2010 za reżyserię musicalu Les Misérables. W 2013 roku – z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej – postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w twórczości artystycznej i teatralnej.

W 2013 roku na zamówienie The Walt Disney Company wyreżyserował rosyjskojęzyczną wersję musicalu Aladyn Jr w Teatrze Muzycznej Komedii w St. Petersburgu.

Od roku 2016 prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie ze studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego.
Foto: Karol Mańk