fbpx

STANISŁAWA ŁOPUSZAŃSKA

Aktorka, absolwentka Podziemnego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. W latach 1945-1960 występowała w teatrach Częstochowy, Bielska-Białej, Poznania, Lublina i Opola. Razem z mężem, Eugeniuszem Ławskim współtworzyli „Teatr 13 Rzędów”.
 
Kilkakrotnie związana była z Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (w latach 1960-62, 1967-74 i 1976-89). W dorobku ma role o różnorodnym charakterze: od postaci z tzw. komedii salonowej, poprzez role w utworach obyczajowych do bohaterek w tragedii antycznej.
Czarowała wdziękiem, inteligencją i erudycją.
 
W katowickim teatrze zagrała m.in.: Annę Marię w Śmierci gubernatora L. Kruczkowskiego, Lulu w Skizie G. Zapolskiej, Jenny we Wszystko w ogrodzie E. Albee, Panią w Pokojówkach J. Geneta, Orgonową w Damach i huzarach A. Fredry, Alicję w Tańcu śmierci A. Strindberga, Meg w Urodzinach Stanley'a H. Pintera, Betty w Czarującym łajdaku P. Chesnota i Panią Warren w Profesji Pani Warren G. B. Shawa.
 
W Teatrze Rozrywki wystąpiła po raz pierwszy w tragifarsie Szwagierki M. Tremblaya, jako Olivia Dubuk; następnie zagrała hrabinę Przełęską w spektaklu Dyzma — musical W. Młynarskiego i W. Korcza. Przez kilka ostatnich lat życia w musicalu Producenci M. Brooksa grała postać Macaj Obracaj.

Stanisława Łopuszańska zmarła 19 maja 2016 r. w wieku 95 lat.

e-teatr - wspomnienie

Foto: Tomasz Zakrzewski