fbpx

MICHAŁ JAŃCZYK - dyrygent / kierownik muzyczny

Dyrygent, trębacz, pianista, kompozytor, aranżer. Naukę muzyki rozpoczął w klasie trąbki w PSM I st. im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, a następnie kontynuował ją w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale instrumentalnym. Od 2011 roku jest nauczycielem gry na trąbce w POSM I i II st. im. S. Moniuszki w Bielsku Białej.
 
Michał Jańczyk jest laureatem wielu konkursów muzycznych m.in. Katowice 2004, Szczecinek 2004, Brno 2009. Był stypendystą Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza oraz beneficjentem stypendium naukowego Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczestniczył w kursach i warsztatach muzycznych pod kierunkiem takich muzyków jak Massimiliano Caldi, Tomasz Tokarczyk, Jerzy Salwarowski, Gabriel Chmura, Jacek Kasprzyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Tobias Fuller czy  Aleksander Mazur. W charakterze trębacza współpracował m.in. z NOSPR, OAB, Filharmonią Krakowską, Sinfoniettą Cracovia, Operą Śląską, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem  Variete w Krakowie oraz Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.
 
Jako dyrygent debiutował w roku 2003, prowadząc orkiestrę szkolną POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W latach 2015-2016 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Śląskiej Orkiestry Filmowej. Pragnąc doskonalić swój warsztat dyrygencki, w roku 2018 rozpoczął studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Szymona Bywalca w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
 
Ma na swoim koncie ponad tysiąc koncertów w różnych rolach. Nagrywał muzykę do takich filmów jak: Kołysanka, Czas Honoru, Tarzan: Król Dżungli, Obcy: Przymierze. Współpracuje z wieloma artystami i zespołami polskiej sceny rozrywkowej m.in. z Przemkiem Sokołem i jego Sokół Orchestrą, Justyną Steczkowską czy Big Bandem Małopolskim. Z rozmaitymi zespołami występował na największych salach koncertowych w kraju i na świecie, m.in. w Japonii, Chinach, Gruzji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i praktycznie całej Europie.

W Teatrze Rozrywki dyryguje orkiestrą w musicalach i koncertach rozrywkowych.

Od lutego 2022 r. pełni również funkcję kierownika muzycznego.