fbpx

BARTŁOMIEJ HERMAN

Perkusista

Absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej, kierunek Jazz i Muzyka Rozrywkowa. 

W czasie nauki w Szkole Muzycznej II st. im. Karłowicza w Katowicach, założył swój pierwszy zespół: Herman's Band (grający muzykę fusion funk-jazz), z którym zdobył I nagrodę za kompozycję instrumentalną na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorów i Aranżerów „Brzmienie'99” w Warszawie. Herman’s Band wkrótce przeistoczył się w zespół Cocoon, z którym koncertował po Polsce.
Na festiwalu Jazz nad Odrą ’97, wraz z wokalistką jazzową Anną Kozieł, grupa zdobyła wyróżnienie za interpretację utworu Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory pt. „Zmierzch”. Kolejnym „małym sukcesem” było otrzymanie w 1998 r. wyróżnienia indywidualnego od Kazimierza Jonkisza na Jazz Drummers Meeting w Grodzisku Mazowieckim.
 
Już w szkole średniej kształtował się jazz-rockowy gust muzyczny Bartłomieja Hermana, dzięki nagraniom takich muzyków, jak: Chick Corea, John Scofield, Dennis Chambers, Dave Weckl, Gary Novak czy zespół Yellow Jackets. Momentem przełomowym w jego technice grania było – jak sam mówi – „pochłonięcie” skarbnicy groove'ów, popisów solistycznych oraz pomysłów perkusyjnych bębniarza Gary Novaka, znajdujących się na płycie Chicka Corei „Paint the World”.
 
W 2001 r. do zespołu Cocoon, grającego do tej pory wyłącznie muzykę instrumentalną, dołączyła wokalistka Gosia Andrzejewicz i z tym składem grupa dotarła do II etapu eliminacji opolskich Debiutów.

Od roku 2004 – członek orkiestry Teatru Rozrywki. W widowisku muzycznym Zobacz Alicjo był autorem i współwykonawcą całej warstwy muzycznej spektaklu. Perkusyjnym działaniom towarzyszyły improwizacje Emilii Majcherczyk (voc) i Jacka Owsianki (sax). Występuje w koncercie świątecznym Co za radość kolędować! (w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych PO GODZINACH) oraz zaduszkowym Czy ich jeszcze pamiętasz?.

Bartłomiej Herman jest perkusistą zespołu Ustronsky. W roku 2009, utworem „Płonąca stodoła” zdobył II wyróżnienie w konkursie DEBIUTY 2009 o nagrodę im. Anny Jantar, zostając tym samym laureatem 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
 
Ponadto współpracuje z Arturem Kudłacikiem (Grupa Furmana, Golec uOrkiestra), Zbyszkiem Bałdysem oraz wokalistą, Dawidem Koczym.

Foto: Artur Wacławek