fbpx

EWELINA MARCINIAK

Absolwentka europeistyki i dramatologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii dramatu na PWST w Krakowie. Od kilku lat jej nazwisko jest wymieniane wśród najważniejszych twórców współczesnego teatru polskiego.
 
Krytycy szczególnie docenili jej ostatnie spektakle: Morfinę według powieści S. Twardocha w Teatrze Śląskim w Katowicach, Portret damy według H. Jamesa z Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz świetną Śmierć i dziewczynę E. Jelinek z Teatru Polskiego we Wrocławiu.
 
W maju 2016 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie wystawiła adaptację uhonorowanej nagrodą Nike powieści Olgi Tokarczuk Księgi Jakubowe. W Teatrze Śląskim w Katowicach zrealizowała spektakl Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci I. Gańczarczyk i Ł. Wojtyski (listopad 2016). W czerwcu 2017 r. w szczecińskim Teatrze Współczesnym odbyła się premiera sztuki Jana Czaplińskiego Bzik. Ostatnia minuta.
 
Na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu wyreżyserowała spektakl Odys, inspirowany Odyseją Homera i Powrotem Odysa S. Wyspiańskiego.
W Teatrze Rozrywki zrealizowała spektakl Jana Czaplińskiego Stańczyk. Musical.
Za reżyserię tego spektaklu otrzymała w ankiecie miesięcznika „Teatr” NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI W SEZONIE 2017/2018 nominację w kategorii "najlepsza reżyseria" (nominacja Michała Centkowskiego).

 Foto: Bartek Barczyk