fbpx

LUIGI SCOGLIO

Włoski scenograf, urodzony w Bazylei (Szwajcaria). Po ukończeniu studiów w State Arts Institute „E. Basile” w Mesynie na Sycylii (sekcja złotników), przeprowadził się do Urbino, gdzie uczęszczał na Wydział Scenografii Akademii Sztuk Pięknych. Studia te ukończył z wyróżnieniem pracą „Luminous Metamorphosis. Teoretyczno-praktyczna ewolucja ekspresywnych cech światła w teatrze XX wieku”. Obecnie zajmuje się scenografią teatralną, filmową i reklamową, zarówno we Włoszech jak i za granicą.
 
Od roku 1999 współpracuje jako scenograf z reżyserami teatralnymi, takimi jak: Luca Ronconi, Michał Znaniecki, Mario Corradi, Rosetta Cucchi, Italo Nunziata, Fabrizio Crisafulli, Anne Riitte Ciccone, Denis Krief, Patricia Panton, Giorgio Rossi, Paolo De Falco, Natalia Babińska oraz włoskimi i międzynarodowymi artystami w dziedzinie opery, dramatu, teatru eksperymentalnego, teatru tańca i teatru muzycznego. W Polsce pracował w głównych teatrach operowych i muzycznych: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Krakowskiej, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze na Zamku w Szczecinie oraz Teatrze Rozrywki.
 
W ciągu ostatnich kilku lat zrealizował projekty scenograficzne do następujących tytułów:
Polska – Producenci, Our House, Ernani, The Fairy Queen, Otello, Eugeniusz Oniegin, Kandyd, Miłość do trzech pomarańczy,
Hiszpania – Ernani, Eugeniusz Oniegin, Król Roger,
Włochy – Kandyd,
Izrael (Tel Aviv) – Ernani,
Argentyna (La Plata) – Eugeniusz Oniegin,
Szwajcaria – Demetrio – Król Syrii,
Urugwaj (Montevideo) – Eugeniusz Oniegin,
Argentyna (Buenos Aires) – Hagith.
 
Z Teatrem Rozrywki współpracował, projektując scenografię do spektakli:
Producenci M. Brooksa,
Our House T. Firtha i Madness,
Billy Elliot E. Johna i L. Halla,
Bulwar Zachodzącego Słońca W. L. Webbera, D. Blacka i C. Hamptona,
Zakonnica w przebraniu A. Menkena.

 
Zajmuje się również instalacjami wideo, fotografią, aranżacjami plastycznymi wystaw sztuki oraz związanymi ze scenografią wydarzeniami artystycznymi.
We Włoszech pracował w teatrach w Rzymie, Mediolanie, Ferrarze, Trapani, Bolonii, Modenie, Trewirze, Perugii, Gubbio, Montepulciano, Jesi, Parmie, Sassari, Taranto, Brescii, Como, Pawii, Cremonie, Conegliano Veneto, Bardze, Lucce, Pizie, Livorno, Ravennie i Ascoli Piceno. Za granicą – w Anglii, Szwajcarii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Argentynie i Urugwaju.
 
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
– nominacja do Nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA 2010 za scenografię do musicalu Producenci w Teatrze Rozrywki,
– Nagroda Główna dla opery Eugeniusz Oniegin, jako najlepszej produkcji roku – Hiszpania 2011,
– Nagroda Artystyczna ZŁOTA MASKA 2018 za scenografię do spektakli: Bulwar Zachodzącego Słońca (Teatr Rozrywki, Chorzów) oraz Romeo i Julia (Opera Śląska, Bytom).


Foto: arch. pryw. Luigi Scoglio
 
http://www.luigiscoglio.it