fbpx

MARCIN WAWRZYNOWICZ

Wokalista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki) oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (Wokalistyka).
Od roku 2003 brał udział w programach radiowych i telewizyjnych, śpiewając w chórkach czołowych artystów polskiej sceny muzycznej m. in.: Ryszarda Rynkowskiego, Justyny Steczkowskiej, Małgorzaty Ostrowskiej, Tatiany Okupnik, Kasi Cerekwickiej, Macieja Miecznikowskiego, Janusza Radka i in. Współpracował z Anną Serafińską, Jerzym Główczewskim, Bernardem Maselim, Ewą Urygą, Krzysztofem Pumą Piaseckim, Zbyszkiem Lewandowskim, Jerzym Kaczmarkiem, orkiestrą Piotra Dziubka oraz Golec uOrkiestrą. Pracuje również na zlecenie Telewizji Polskiej, pisząc muzykę na potrzeby filmu oraz spotów reklamowych. Ma w dorobku udział w nagraniu kilku płyt.
 
Brał udział w Festiwalu Artystycznej Młodzieży Akademickiej FAMA 2003, na którym otrzymał zaproszenie na Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Występował między innymi na „Ladys Jazz Festiwal” w Gdyni, „Śląskim Festiwalu Jazzowym” w Katowicach, „Bielskiej Zadymce Jazzowej” i festiwalu „Wrocław NON STOP”. Koncertował we Francji, Niemczech, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Słowenii.
 
W roku 2009 ukazała się autorska płyta Marcina Wawrzynowicza, zatytułowana „Missa Pacis”. To niezwykłe i pierwsze w Polsce połączenie klasycznej formy muzycznej, jaką jest msza z liturgicznymi śpiewami w języku łacińskim, rozważaniami Jana Pawła II na temat pokoju oraz muzyką o zabarwieniu jazzowym.
Drugim, autorskim krążkiem artysty jest „Camamey” (2013) – płyta, zawierająca klimatyczne i niebanalne kompozycje, osadzone w różnych stylistykach, zawsze jednak bliskie jazzowi.
Marcin Wawrzynowicz jest członkiem zespołu wokalnego Teatru Rozrywki od roku 2007. Bardzo szybko zwrócił na siebie uwagę widzów świetną wokalizą w epizodycznej scenie, w spektaklu Przygoda fryzjera damskiego. Od tamtego czasu bierze udział we wszystkich spektaklach muzycznych Teatru Rozrywki, jest też solistą na koncertach sylwestrowych i rozrywkowych. Otrzymuje też od reżyserów zadania aktorskie. Role w Teatrze Rozrywki:
– Żołnierz w Producentach M. Brooksa,
– Wieszcz z akordeonem i Hamlet w spektaklu Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu K. I. Gałczyńskiego,
– Traper w komedii Frank V F. Dürrenmatta.
 
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
– Nagroda ZAiKS i ZAKR na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki SMAK w Myśliborzu (2000),
– Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki w Ostrzeszowie (2001),
– I Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki w Przemyślu (2001),
– I Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotyczno-Religijnej w Hrubieszowie (2002),
– II Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej ŁYKEND we Wrocławiu (2002),
– II Nagroda na Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu (2003),
– III Nagroda oraz Nagroda Karin Krog (legenda wokalistyki jazzowej) na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym „Voicingers 2008”.

Foto: Tomasz Zakrzewski