Nieszczęście spadło na baśniową krainę – królewna Płaczula od tygodnia nietęgą ma minę. Nad zamkiem czarne zawisły chmury, król z dnia na dzień jest coraz bardziej ponury. Czy przybędzie na ratunek z daleka gość i przemieni w szczęście królewny złość?
Serce z czekolady to jedna z tych opowieści, których bohaterowie, perypetie i szczęśliwe zakończenia znane są nam doskonale z lat dzieciństwa. Spotykamy tu rozsądną królową, zadufanego w sobie króla, naburmuszoną królewnę i dworską świtę złożoną z gburowatego ochmistrza i niezbyt rozgarniętej Pantartuli. Wraz z dworzanami przyczyn nagłego pogorszenia humoru królewny poszukuje dociekliwa (i nieco wścibska) dziennikarka oraz orszak błaznów przybyłych z krainy na opak, w której „wszystko w jasnych bywa kolorach – nawet, gdy jest deszczowa pora”.
Patrycja KowańskaPOZAZIOMKI, CZYLI KOSMICZNA PRZYGODAZastanawialiście kiedyś, czy kosmici istnieją?Mamy dla was odpowiedź - poznajcie barwne Pozaziomki! Wyjątkowy zespół muzyczny wybrał się właśnie na wycieczkę po galaktyce. Jak to jednak w grupach bywa między bohaterami nastała niezgoda. Kosmiczny autobus odmówił posłuszeństwa, a nasi zwariowani bohaterowie rozbili się nigdzie indziej jak na Ziemi. Czy przyjaciołom uda się pogodzić i wrócić do domu? Czy poznani na Ziemi ludzie okażą się dla nich pomocni, czy wręcz przeciwnie? I o co chodzi z tym całym „wunglem”?Przyjdźcie i zobaczcie na własne oczy przygody tych wyjątkowych przybyszów z kosmosu.Spektakl jest uniwersalną opowieścią o emocjach, akceptacji siebie nawzajem, a co najważniejsze akceptacji samego siebie. Pozaziomki pokazują siłę nadziei i przyjaźni nawet w momentach zwątpienia i waśni. Uczą akceptować wszystkie uczucia, z którymi przychodzi nam mierzyć się w życiu, a także bawią piosenkami i kosmicznym humorem.Opowieść o ziomkach nie z tej Ziemi i ich rozterkach nie jest jedynie historią dla dzieci. Nawet dorośli znajdą w niej coś dla siebie. Uniwersalne wartości i humor trafią i do tych, którzy już dawno wyrośli z bajek.[Oktawia Janowska]scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska i Mateusz Trembaczowskimuzyka: Magdalena Gajdzica, Szymon Lechowiczreżyseria: Anna Leśniakasystent reżysera: Wioleta Malchar - Oryniczscenografia: Klaudia Laszczykkostiumy: Karolina Mazurchoreografia: Maciej Cierzniakreżyseria światła: Marek Mroczkowskikonsultacje ruchu scenicznego: Aleksandra Pejczkonsultacje wokalne: Lena Minkaczinspicjent: Artur Wacławeksuflerka/rekwizytorka: Jessica Fitowska
Maciej CierzniakBAJKA O MAŁYM ZŁOMIARZUBajka przeznaczona dla dzieci w wieku 5+.Spektakl powstał w ramach projektu Scena Inicjatyw Artystycznych PO GODZINACHHej ! To my – trzy świnki: Słomka, Cegła i Deska... Znacie historię o małym złomiarzu? Jeśli nie, to czym prędzej pakujcie się i wskakujcie na jego wózek, by pomóc mu w poszukiwaniu złomu i przegonić z jego domu biedę. Razem wyruszymy w podróż ulicami śląskich miast. Z nami dowiesz się między innymi, co dręczy Pinokia, gdzie pływa Złota Rybka i co robi Bebok, kiedy nie straszy dzieci.
Maciej Cierzniak
inspicjent: Artur Wacławekświatło: Marek Mroczkowski, realizacja: Marek Poprawadźwięk: Mirosław Wołoszyn
Marta GuśniowskaCZARNO NA BIAŁYMBajka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6+.Za postaci w Czarno na białym Izabella Malik znalazła się w prestiżowym 25. SUBIEKTYWNYM SPISIE AKTORÓW TEATRALNYCH 2017 Jacka Sieradzkiego w kategorii „na fali”.Pewien czarno-biały Pingwin czuje się bardzo źle w świecie pełnym kolorów. Wyrusza więc w podróż do Królestwa Czarno-Białestwa z nadzieją, że Czarny Król i Biała Królowa przyjmą go do siebie i tam odnajdzie nowy dom. Po drodze spotyka nadpobudliwą Zebrę, pewną siebie Krowę i nieco histeryczną Srokę. Zwierzęta te są samotne, tak jak nostalgiczny Pingwin. W końcu jednak całe to stadko spotyka Mysz, która odmienia ich myślenie o sobie i o całym świecie...Marta Guśniowska to autorka kilkudziesięciu sztuk teatralnych dla starszych i młodszych dzieci, najchętniej grywanych w teatrach lalkowych. Studiowała filozofię, a pracę magisterską napisała na temat: Tao baśni. Elementy filozofii taoistycznej w wybranych baśniach chińskich. Porównywana jest do Jana Wilkowskiego czy Jeremiego Przybory. Jej bajki i baśnie są zaskakujące, dowcipnie pouczające, poetyckie i mądre, a do tego zwięzłe. To atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych utwory. Autorka kreuje pozornie nierealne światy, w których nie brakuje głuptasów, łotrów i innych czarnych charakterów. I zawsze w końcu dobro zwycięża zło, ale negatywni bohaterowie często okazują się nie tyle źli, co zdziwaczali, śmieszni i zasługujący na pomoc i współczucie, nie zaś na potępienie. Marta Guśniowska ma wielkie poczucie humoru, wielką wrażliwość na słowo i wyczucie teatralności. Wszelkie pozytywne przesłania Guśniowskiej nigdy nie są nachalne, dydaktycznie zaplanowane, ideologiczne. Wręcz przeciwnie! Przeniknięte inteligentnym humorem, organicznie wypływają z najgłębszych pokładów osobowości autorki, z jej wizji świata i ludzi.
premiera: 12 listopada 2016 r.Mała Scena Teatru Rozrywkiczas trwania: 85 minut bez przerwyRECENZJE:teatralny.plsztukawspolczesna.orgTEASERscenariusz i reżyseria filmu: Paweł Paszta, zdjęcia: Kamil Małecki, muzyka: Tomasz Jakub Opałka, dźwięk: Robert Niszkiewicz, scenografia: Lidia Kanclerz wystąpili: Kamil Baron oraz Izabella Malik produkcja: Teatr Rozrywki w Chorzowie podziękowania: dla Uniwersytetu Śląskiego – Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego, Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach