fbpx

LA FEMME DE PARIS RECITAL JOANNY MOŻDŻAN


Joanna Możdżan, Kamil Franczak

LA FEMME DE PARIS
recital o sile i namiętności inspirujących kobiet

Spektakl realizowany w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych PO GODZINACH
 

Matki, córki, żony, dyrektorki, psycholożki... to brzmi dumnie. Szczególnie dziś, gdy mowa o kobietach niezależnych, pewnych siebie i swoich poglądów. Choć jeszcze nie tak dawno, największym laurem miało być miano gospodyń domowych, czy uprzedmiotowienie w roli obiektu westchnień, bądź niewybrednych komentarzy płci przeciwnej. Szczęśliwie, zawsze gdzieś pojawia się głos sprzeciwu, podparty wolą wyrwania się z sideł szowinizmu i niesprawiedliwych kategoryzacji.
 
Już pitagorejczycy zdawali się jasno podkreślać równość pomiędzy kobietą i mężczyzną. Paradoksalnie, następne pokolenia sukcesywnie zniweczyły ów cywilizacyjny postęp. Jednak XXI wiek dowodzi, iż nigdy nie poprzestano w walce o prawa kobiet, zaś one same stały się symbolem siły, sukcesu oraz wolności słowa i sumienia – ikonami niezależności i samorealizacji.
 
Etos kobiety XXI wieku elektryzuje wszystkich, począwszy od publicystów, a skończywszy na kreatorach mody. Natomiast artyści poszukujący sensu, gdzieś między wierszami odnajdują swoją drogę na przetartych przez nie nieoczywistych szlakach. O właśnie takich poszukiwaniach, z punktu widzenia młodej kobiety będącej niepoprawną idealistką, Joanna Możdżan chce rozprawiać na deskach Teatru Rozrywki.
 
Recital La femme de Paris w wykonaniu utalentowanej artystki chorzowskiej sceny, to historie wspaniałych kobiet o bogatym, niebanalnym wnętrzu. Ich wątpliwości, doświadczenia, radości, romanse, czy wytężone poszukiwania najdoskonalszej wersji siebie, od lat są inspiracją młodej wokalistki. Dziś chce przywołać pamięcią swoje podróże do ukochanego Paryża. To tam, żyjąc podczas studiów życiem tego miasta, lepiej poznała i poczuła utwory największych div francuskiej piosenki. Właśnie one – w oparach romańskiej namiętności – jak nikt na świecie opowiadały o najgłębszych i najpiękniejszych emocjach.
 
Dowodzi temu ilość znanych nam, Polakom, francuskich utworów, choć nie rozumiemy większości słów. Utworów tych, a właściwie emocji, nie trzeba dosłownie rozumieć. Należy je poczuć! Wówczas stanie się jasne, że wszyscy czujemy je tak samo.
 
Najlepiej oddaje je język francuski... a w naszym teatrze – Joanna Możdżan.
(Kamil Franczak)

reżyseria: Kamil Franczak
scenariusz: Joanna Możdżan
współpraca: Izabella Malik
kierownictwo muzyczne: Ewa Zug
scenografia, kostiumy: Lidia Kanclerz
produkcja: Łukasz Skrzypecki
 
śpiew: Joanna Możdżan
fortepian: Ewa Zug

gitara basowa: Jędrzej Łaciak
akordeon: Remigiusz Bonk
instrumenty perkusyjne: Bartłomiej Plewka

prapremiera: 26 listopada 2021 r.
Mała Scena Teatru Rozrywki

czas trwania: 75 minut bez przerwy

zdjęcia: Artur Wacławek
RECENZJE:

e-teatr

partner koncertu:
 

 


 

Obsada