fbpx

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

ALICJA W KRAINIE CZARÓW
Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego


„Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii Artura Dziurmana to spektakl na podstawie dobrze znanej powieści Lewisa Carolla. Historia wiktoriańskiej dziewczynki podążającej za białym królikiem została przeniesiona w realia współczesności. Niekiedy cudowną, a niekiedy straszną krainę, do której trafia Alicja zamieszkuje menażeria mówiących zwierząt, szalony Kapelusznik, przeraźliwie groźna królowa i nieco nierozgarnięty król. Przygoda, którą główna bohaterka przeżywa wraz z nimi – dzieje się na granicy jawy i snu, a koszmarne przeżycia przeplatają się tutaj z zabawnymi fantazjami. Ukazany w spektaklu bajkowy świat „krainy czarów” ma w sobie wiele dziecięcych marzeń, ale i dorosłą prawdę – o niekiedy dziwnej rzeczywistości. Tak jak powieść Lewisa Carolla, tak i spektakl Dziurmana nie jest przeznaczony tylko dla młodszych widzów. Przedstawienie pokazuje, że czasami w świecie dorosłych warto pozostać dzieckiem, a i niekiedy dorośli mogą wydawać się dzieciom bardzo dziecinni... bo czy nie jest tak, że wszyscy czasem czujemy się jakbyśmy trafili do „krainy czarów”?

Teatr ITAN działający przy fundacji o tej samej nazwie kontynuuje dorobek Stowarzyszenia Scena Moliere w Krakowie. W każdym ze swoich spektakli konsekwentnie przełamując granice twórczości amatorskiej i możliwości osób niepełnosprawnych wzrokowo. Doprowadzając do integracji profesjonalistów, amatorów, seniorów i młodzież w niezwykłym miejscu spotkania jakim jest teatr.

Artur Dziurman i grupa Scena Moliere od 3 lat prowadzą instytucje absolutnie wyjątkową – jedyny w Polsce profesjonalny teatr niewidomych. W tym czasie udało im się stworzyć 6 multimedialnych spektakli z powodzeniem granych w całej Polsce, w które zaangażowali ponad 100 niewidomych i niedowidzących artystów.

„Projekt Teatralna Szkoła Liderów dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

Źródło Stowarzyszenie Scena Moliera