fbpx

Śląski Dzień Tańca
18 marca 2023 roku

Wydarzenie realizowane w ramach Śląskiego Dnia Tańca, współorganizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Śląski Dzień Tańca odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.


Jego celem jest promocja tańca wśród mieszkańców regionu, jako formy aktywności fizycznej, a także formy sztuki. Wydarzenie poprzedza III Kongres Tańca, który rozpocznie się dzień później w Muzeum Śląskim w Katowicach i potrwa do 21 marca 2023 r.

Rejestracja: https://kongrestanca.pl/rejestracja


Teatr Rozrywki przygotował szeroką ofertę wydarzeń, które uświetnią obchody Śląskiego Dnia Tańca. Warto się z nią zapoznać i spędzić ten dzień, świętując razem z nami.

godz. 10:00 – sala baletowa Teatru Rozrywki
ZAJĘCIA Z TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO
prowadzący: Maciej Cierzniak
grupa: 20 osób
czas trwania: 1,5 h

Zajęcia dla osób z podstawami tańca, oparte na technice tańca klasycznego oraz współczesnego, z zachowaniem wysokiej jakości ruchu oraz estetyki. Na zajęciach zajmiemy się pamięcią ruchową, czyli pracą nad szybkim i efektywnym przyswajaniem choreografii.Skupimy się też na dynamice w ruchu, przygotowując ciało do nagłych zmian – spowolnienia i przyspieszenia. Nauczymy się wykorzystywać przestrzeń w tańcu, bawiąc się jednocześnie grawitacją poprzez zmiany środka ciężkości – styl pijanego mistrza.


godz. 10:00 – sala prób Teatru Rozrywki
STEP (dla początkujących)
prowadząca: Barbara Ducka
grupa: do 20 osób
czas trwania: 1,5 h

Step – wymagający, ale i uwalniający, rytmiczny taniec, który polega na wystukiwaniu rytmu stopami, w specjalnym obuwiu z metalowymi blaszkami na podeszwach.
Zajęcia warsztatowe skupią się na podstawach tego, jak postawić pierwszy STEP.

Co się będzie działo podczas zajęć?
Przede wszystkim będziemy bawić się rytmem. Do tworzenia rytmów użyjemy naszych stóp oraz dłoni. Poznamy kilka podstawowych uderzeń stepu amerykańskiego i uzupełnimy je o ruch naszych rąk, tak, aby powstawały coraz ciekawsze rozwiązania rytmiczne. W ten sposób stworzymy prostą rytmiczną choreografię.

Dla kogo zajęcia?
Zajęcia przeznaczone są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą techniką tańca. Wcześniejsze doświadczenie taneczne nie jest wymagane, chociaż z pewnością pomoże.

Jak się przygotować?

Na warsztaty prosimy zabrać ze sobą wygodny, niekrępujący ruchów strój. Wskazane jest obuwie z podeszwą, która nie hamuje ruchu stopy lub „stepki”. Przyda się też woda do picia oraz chęć do odkrywania nowych rzeczy.


godz. 12:15 – sala baletowa Teatru Rozrywki
ZAJĘCIA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO Z ELEMENTAMI AKROBATYKI
prowadząca: Sofiia Popova
grupa: 20 osób
czas trwania: 2 h

Zaplanowane działania podczas warsztatów:

- rozgrzewka ruchowa,
- ćwiczenia wzmacniające ciało,
- działania przestrzenne – długości w parterze (na podłodze),
- nauka podstawowych elementów akrobatycznych,
- łączenie podstawowych elementów akrobatycznych z ruchem w małe sekwencje taneczne,
- nauka choreografii podsumowującej warsztaty,
- powtórzenie choreografii w grupach,
- na koniec zajęć relaks i stretching.

Uczestników prosimy o zabranie ze sobą wygodnego stroju, niekrępującego ruchu, najlepiej długie spodnie oraz bluzę z długim rękawem, co ułatwi nam pracę w parterze (ruch wykonywany na podłodze).


godz. 12:30 – sala prób Teatru Rozrywki
ZAJĘCIA TANECZNE DLA DZIECI 7-9 LAT
prowadząca: Katarzyna Osuch
grupa: 16 osób
czas trwania: 1,5 h

Cel warsztatów to zapoznanie uczestników z formą sztuki, jaką jest taniec – który nie tylko rozwija pod względem fizycznym, umysłowym i emocjonalnym, ale również może być sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu wśród innych osób, które łączy wspólna pasja. Uprzejmie prosimy, aby dzieci były w ubraniu wygodnym, niekrępującym ruchu, miały miękkie i wygodne obuwie zmienne. 
Zaplanowane działania podczas warsztatów tanecznych:              
- rozgrzewka ruchowa,              
- ćwiczenia na koordynację,               
- działania przestrzenne w grupie,               
- nauka podstawowych elementów tanecznych,               
- połączenie wszystkich elementów i stworzenie choreografii tanecznej.

 

godz. 16:00 – sala baletowa Teatru Rozrywki
WARSZTATY BOLLYWOOD
prowadzący: Krzysztof Konopka
grupa: 20 osób
czas trwania: 1,5 h

Kino indyjskie to feeria barw, przepięknych przestrzeni i kostiumów. Bogactwo wrażeń dopełnia taniec, który chcielibyśmy przybliżyć uczestnikom warsztatów. Taniec Bollywood to energiczna mieszanka różnych stylów pochodzących zarówno z Subkontynentu Indyjskiego, jak i z zachodu. Na warsztatach będzie można poznać elementy indyjskich tańców folkowych takich jak Bhangra, Dandiya, Lavani czy tańców klasycznych Kathak, Kuchipudi, Odissi oraz nauczyć się choreografii opartej na wiedzy zdobytej podczas warsztatów.

Prosimy o zabranie wygodnych, niekrępujących ruchu ubrań. Można tańczyć boso, w skarpetkach lub baletkach.

 

godz. 18:00 Mała Scena Teatru Rozrywki
SPEKTAKL „OSOBOWOŚĆ ZABURZONA"
92 miejsca na widowni
czas trwania: 50 min.

„Osobowość zaburzona” – to autorski spektakl Macieja Cierzniaka, tancerza, choreografa i reżysera. Do udziału w spektaklu zaprosił czterech tancerzy, przed którymi postawił trudne zadania, nie tylko taneczne, ale i aktorskie. Autor przedstawienia mówi o nim tak: „Osobowość zaburzona ma pokazać występujące w człowieku zaburzenia emocjonalne. Różnice w myśleniu, odczuwaniu i zachowaniu. Dane zaburzenia przypisane są konkretnym osobom na scenie, mają wpływ na rodzaj wykonywanego ruchu. To opowieść, jak zaburzona jednostka postrzega, myśli, czuje i wchodzi w związki międzyludzkie. Opowieść przedstawiona za pomocą ruchu i słowa. Spektakl powstał z powodu mojego zainteresowania ruchem i ludzką psychiką...”

scenariusz, choreografia, reżyseria i realizacja: Maciej Cierzniak
muzyka: Brandt Brauer Frick Ensemble, Benn Jordan, Coil, Nu Global Grooves, Abel Korzeniowski, Dominik Strycharski
wizualizacje: Marek Chudziński
światło: Marek Mroczkowski
dźwięk: Mirosław Wołoszyn
nadzór nad projektem: mgr psychologii Martyna Sobczyk

OBSADA: Barbara Ducka, Małgorzata Mazurkiewicz, Sebastian Chwastecki, Maciej Cierzniak, Karol Zdańkowski