fbpx

23 maja 2015 r., z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, świętowaliśmy po raz pierwszy Dzień Teatru Publicznego.

Na widowniach ponad stu publicznych teatrów wystawiono przedstawienia, na które bilet kosztował 250 grodzy (ku uczczeniu 250. rocznicy powstania pierwszego polskiego teatru publicznego).
W Chorzowie, fani teatru mogli zobaczyć Położnice szpitala św. Zofii P. Demirskiego.
Sprzedaliśmy wszystkie bilety i mamy nadzieję, że dzięki tej akcji zyskaliśmy nowych fanów, którzy wrócą do Teatru Rozrywki jeszcze wiele razy.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska wystosowała w tym dniu list do wszystkich widzów, który publikujemy poniżej:

"Wielce Szanowni Państwo,
mam nadzieję, że pięćdziesięciotysięczna wspólnota, która zawiązała się dzisiaj w czterdziestu czterech miastach, na widowniach stu teatrów, grających swoje najlepsze przedstawienia, jest mocnym dowodem na to, że teatr publiczny w Polsce to instytucja ważna i potrzebna.
Od 250 lat pełni on swoje obowiązki, nie zważając na trudy historycznych uwarunkowań i niedomogi każdej rzeczywistości. Chroniąc i kształtując naszą kulturę, język, tożsamość narodową, postawę społeczną i obywatelską, dając dostęp do oryginalnej literatury i różnorodnych estetyk, pozostaje nade wszystko miejscem szczególnego spotkania. Wpływ na jego kształt mają wszyscy zgromadzeni – zarówno artyści, jak i widzowie, oddziałujący swoimi emocjami na aktorów.
Teatr publiczny – teatr dla publiczności, tworzony za nasze wspólne pieniądze – powinien być miejscem dostępnym, widocznym i otwartym. Dla wszystkich. Dzień Teatru Publicznego jest okazją, żeby to udowodnić. Dzisiejsze bilety zostały sfinansowane z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatry mają jednak również system własnych zniżek i udogodnień, a których mogą Państwo korzystać na co dzień.
W Dniu Teatru Publicznego za całego serca życzę Państwu niezapomnianych wrażeń artystycznych, zarówno z dzisiejszych przedstawień, jak i tych, które obejrzą Państwo wracając do swych ulubionych teatrów.
Łączę wyrazy szacunku

Małgorzata Omilanowska
Warszawa, 23 maja 2015 roku

zdjęcia: Artur Wacławek