fbpx

Anna Gamrot 
Ustawienia - pokaz warsztatowy

...to mu wytłumaczyłam, że jeszcze siedem pokoleń wstecz musimy brać pod uwagę, bo grzechy naszych ojców będą nam się czkawką odbijać i tak dalej… Węzeł Rahu w momencie jego urodzenia przebywał w naksztarze Uttara Asadha, co oznacza, że dusze, które wybrały sobie ten moment wcielenia, musiały doświadczyć odrzucenia miłości, wygnania z raju, odseparowania od źródła, te sprawy. Dusze te nie potrafią dawać i otrzymywać miłości. Mają problem z obdarzaniem nią innych, ponieważ nie potrafią kochać siebie. Węzeł Rahu w Uttara Asadha sprawia, że odczuwa się to jako wszechogarniającą pustkę, którą próbuje się desperacko wypełnić. I wiesz co? Musimy sprawdzić twoje węzły, bo też masz Rahu w Uttara Asadha.

O tym, jak bardzo mogą wpływać na nas traumy pokoleniowe, czyli o ogromie długów zaciągniętych przez naszych przodków, które musimy spłacać. Ale również, a może przede wszystkim o przebaczaniu, bo zazwyczaj wiemy o wiele za mało.

A także o tym, że wizyta u wróżki to nie zawsze zły pomysł... a już na pewno nie u Wróżki Karoliny!

Strach to bardzo długie schody w dół,
kiedy wiesz, że nie możesz się odwrócić
i wrócić, a czas jak oleista maź
przelewa się we wciąż stygnących kościach i zimach.

Obsada:
Agnieszka Drapała
Anna Gulan
Marlena Kochan
Agnieszka Kopeć
Rafał Kubica
Monika Madeja
Dawid Szwajca

Reżyseria: Anna Gamrot
Scenariusz: Magdalena Ukrainets
Muzyka: Jakub Plas, IKSY
Ruch sceniczny: Agnieszka Bednarz-Tyran
Konsultacje: Magdalena Wojtacha

Spektakl jest zwieńczeniem czteromiesięcznych warsztatów teatralnych dla dorosłych.

czas trwania: 1 godz. 15 min.

prośby o faktury prosimy wysyłać na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Higgins Colin
HAROLD I MAUDE

To niezwykła komedia, która niesie za sobą pochwałę życia i odrzucenie stereotypów, które krępują życie.

Bohaterem jest Harold. Harold jest młodym mężczyzną, który jeszcze nie wyprowadził się z rodzinnego domu i mieszka w pięknej acz mrocznej posiadłości z matką. Harold ma przyjemność w urządzaniu scen udawanych samobójstw - jak z horroru - przed swoją matką. Matka ma już dość tych „szczeniackich” zabaw Harolda i planuje znaleźć żonę dla syna. Harold jednak w niebanalny, teatralny sposób pozbywa się kandydatek. Harold jest oryginalny. Ma szczególne upodobania, ponieważ ma przyjemność chodzenia na…pogrzeby. W czasie jednego z pogrzebów poznaje Maud bardzo dojrzałą kobietę, która mogłaby być jego babcią. Maud mieszka w kolorowym i pozytywnej energii mieszkaniu. Starsza pani jest pełna radości i temperamentu. Ma pozytywne spojrzenie na życie, a jej zachowanie jest intrygujące i niestandardowe. Maud imponuje Haroldowi odrzucaniem krępujących norm zachowań i dostrzega w każdym małym szczególe piękno otaczającego świata. Jak się potoczą się losy Harolda i Maud? 

Premiera: 21 października 2022 r.

Już wkrótce opublikujemy informacje o twórcach spektaklu.
Sprzedaż biletów zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Teatr Naumiony
LAST MINUTE
Inauguracja festiwalu Rozrywka GraNaTY i letnia odsłona cyklu "Górny Śląsk - świat najmniejszy".


Pokaz spektaklu będzie połączony z rozmową Krzysztofa Karwata z Mirosławem Syniawą. 

Krzysztof Karwat zaprosi na scenę, zresztą nie po raz pierwszy, Mirosława Syniawę – wytrawnego tłumacza na język śląski, specjalizującego się przede wszystkim w przyswajaniu poezji klasycznej, w tym najwybitniejszych dzieł kultury europejskiej. Tym razem jednak mniej uwagi poświęci się tajemnicom i trudom pracy tłumacza, a więcej perspektywom rozwoju twórczości rodzimej, zapisywanej w etnolekcie śląskim. Syniawa jest autorem m.in. tomiku wierszy „Cebulowǒ ksiynga umartych”. To pokłosie poszukiwań genealogicznych autora, któremu udało się odnaleźć ogromną ilość swych przodków i podjąć z nimi swoisty dialog poetycki. Czy ten rodzaj dociekań jest dostępny tylko dla nielicznych, którzy opanowali trudną sztukę konstruowania rodzinnych drzew genealogicznych? A może wystarczą tylko upór, determinacja i wytrwałość, bo źródła i narzędzia służące badaniom wcale nie są tak trudno dostępne, jak się nam na ogół wydaje?

O spektaklu
Zdawałoby się, że przedstawienie „Last minute” porusza temat omówiony w sztuce na wszystkie możliwe sposoby – temat górniczego życia. Dzisiaj jednak, w obliczu transformacji energetycznej Polski, praca na grubie to zjawisko proszące o ponowną uwagę. W swoim najnowszym spektaklu Teatr Naumiony bierze pod lupę zarówno relacje łączące górnośląską społeczność, jak i historyczno-ekonomiczne przemiany modelu tutejszego życia. W spektaklu to rdzenni mieszkańcy Górnego Śląska snują opowieść o wyzwaniach transformacji i jej wpływie na kształt lokalnych obyczajów. Głównym bohaterem przedstawienia jest młody górnik podejmujący pracę na pobliskiej kopalni. Pod wpływem rosnącego prestiżu społecznego oraz korzyści materialnych, postanawia czerpać z życia garściami i planuje wymarzone wakacje w stylu „last minute”. W trakcie przygotowań do wyjazdu dowiaduje się jednak, że jego kopalnia ma lada chwila zostać zamknięta. Rozterki bohatera związane z koniecznością odwołania wyjazdu stopniowo zamieniają się w poważne refleksje na temat dotychczasowego życia. Rozmowy ze starzykiem i omom utwierdzają chłopaka w przekonaniu o wadze jego pracy. Tymczasem w kontrze do głównego bohatera stoi jego brat – młody, wykształcony, a przede wszystkim krytyczny wobec postawy krewniaka. Tragikomiczne „Last minute” nie niesie żadnego uniwersalnego przesłania, a autorzy i autorki spektaklu dalecy są od objaśniania komukolwiek świata czy wytyczania pożądanych kierunków jego rozwoju. Swoim nowym spektaklem, zespół Teatru Naumionego zaprasza do szczerej rozmowy na temat tożsamości kulturowej oraz zmieniającego się oblicza Górnego Śląska.

Teatr Naumiony
Tradycje amatorskiego ruchu teatralnego w Ornontowicach sięgają lat 20-tych ubiegłego stulecia i to właśnie w tym nurcie zakorzeniony jest Teatr Naumiony. Obecną grupę, powstałą w 2004 roku tworzą osoby w różnym wieku, dla których teatr to pasja i którzy stanowią wielką artystyczną rodzinę. W pierwszych latach swej działalności Teatr Naumiony wystawił wiele spektakli, najczęściej tych autorstwa Albina Siekierskiego, z czego najbardziej znany to „Domek z ogródkiem”. Jednak prawdziwa kariera teatru rozpoczęła się w roku 2011 od premiery przedstawienia „Marika”. W kolejnych latach powstały następne spektakle: „Hebama” (2014), „Jasełka” (2014) i „Kopidoł” (2016) i „Szac” (2018) . Autorem dwóch pierwszych tekstów jest Dariusz Dyrda natomiast najnowsze tworzy Joanna Sodzawiczny, jedna z aktorek. Każdy spektakl Teatru Naumionego opowiada o historii Górnego Śląska, traktuje o ludziach i tradycjach tego regionu. W swoich inscenizacjach grupa wykorzystuje tradycyjne pieśni, tańce, legendy, a także lokalne wspomnienia. Ważną częścią pracy teatru jest przygotowanie scenografii i kostiumów wiernych historycznym odzieniom śląskim, ale także nie stroniących od uwspółcześnionych tradycji. Teatr Naumiony cieszy się ogromną sympatią widzów, zarówno na Górnym Śląsku jak i poza jego granicami. Od 2017 r. Teatr działa pod opieką Fundacji Szafa Gra i wspierany jest przez Urząd Gminy Ornontowice, a także Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Scenariusz: Marcin Melon
Reżyseria: Iwona Woźniak
Choreografia: Natalia Dignes
Scenografia/Kostiumy: Iga Słupska
Muzyka: Jan Nowak

Techniczni: Andrzej Woźniak, Andrzej Wójcik, Janusz Golec, Edward Szolc
Światło i dźwięk: Wojtek Boruszka, Przemek Mól, Marcin Thoman, Maksym Juranek
Charakteryzacja i kostiumy: Sabina Baron, Helena Chwałek
Inspicjent: Teresa Machulik
Realizacja video: Paweł Szymkowiak
Konsultacje wokalne: Nina Wolska

Występują:
Pyjter – Bartłomiej Garus
Ana – Magdalena Owczarek
Mody – Łukasz Domin
Hanek – Józef Ignasiak / Marcin Noras
Frelka – Karolina Sosna / Małgorzata Spyra
Klachule – Joanna Sodzawiczny, Beata Kniejska, Jolanta Sodzawiczny
Ruby – Dominik Sodzawiczny / Wiktor Frankowicz / Paweł Szafraniec
Starka – Bronisława Porembska
Bajtel – Kajetan Woźniak
Sylwia – Sylwia Woźnica / Iza Zajusz
Ujek – Marcin Machulik
Dziennikarz - Paweł Szafraniec

Spektakl odbywa się w ramach letniego festiwalu Rozrywka GraNaTy. Festiwal Rozrywka GraNaTy to nasza wakacyjna propozycja nieoczywistych wydarzeń artystycznych dla każdego! Rozrywka GraNaTy to spektakle, koncerty, warsztaty i spotkania, które oprócz doskonałej rozrywki, zapraszają także do chwili refleksji i skrócenia dystansu między często nieprzystępnym światem sztuki a odbiorcami. Bądźcie z nami od 4 do 11 lipca. Oczywiście w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Zobacz inne wydarzenia w ramach festiwalu: https://teatr-rozrywki.pl/repertuar.html?date=2022-07
Dorota Masłowska
INNI LUDZIE

Spektakl dyplomowy absolwentów IV r. Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie.

Inscenizacja i opieka pedagogiczna: Paweł Miśkiewicz
Asystent reżysera: Marcin Kowalczyk
Kostiumy: Hanka Podraza
Muzyka: Mateusz Bieryt
Konsultacje choreograficzne: Magdalena Fejdasz
Rysunki: Marcel Urban
Zdjęcia: Janusz Lorent

Występują: Michał Balicki, Paweł Charyton, Aleksander Kurzak, Szymon Majchrzak, Weronika Malik, Monika Pawlicka, Kamil Piotrowski, Monika Rachwalak, Jakub Suwiński, Alicja Wojnowska

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki.
Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna.

Najważniejszym bohaterem jest język, buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota.

źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4738/Inni-ludzie/

Premiera: 7 marca 2020 r.
Czas trwania: ok. 180 min. z 1 przerwą

Spektakl dla widzów od 15. roku życia


Spektakl odbywa się w ramach letniego festiwalu Rozrywka GraNaTy.
 Festiwal Rozrywka GraNaTy to nasza wakacyjna propozycja nieoczywistych wydarzeń artystycznych dla każdego! Rozrywka GraNaTy to spektakle, koncerty, warsztaty i spotkania, które oprócz doskonałej rozrywki, zapraszają także do chwili refleksji i skrócenia dystansu między często nieprzystępnym światem sztuki a odbiorcami. Bądźcie z nami od 4 do 11 lipca. Oczywiście w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Zobacz inne wydarzenia w ramach festiwalu: https://teatr-rozrywki.pl/repertuar.html?date=2022-07

Michael Jacobs
OSZUŚCI
spektakl gościnny

Trzy związki: dwa małżeństwa i młodzi kochankowie stojący przed decyzją – ślub czy rozstanie?Oszuści” to wspaniała komedia zbudowana na sieci małych i dużych kłamstw.

Michelle i Allen są ze sobą już dwa lata. Oboje mają wątpliwości, czy spędzić ze sobą resztę życia. Zwracają się po radę do swoich rodziców. Czy mogą spodziewać się szczerej odpowiedzi? W ramach zacieśniania więzi organizują kolację, podczas której wszyscy mają się lepiej poznać. Ten wieczór wywróci ich życie (lub życie trzech par) do góry nogami.

W spektaklu „Oszuści” z dużą lekkością stawiane są trudne pytania – o kondycję współczesnej rodziny i małżeńską nudę.


OBSADA:
Michalina Łabacz
Gabriela Muskała
Beata Ścibakówna
Piotr Grabowski
Filip Pławiak
Zbigniew Zamachowski

produkcja: Och-Teatr
reżyseria: Jan Englert
przekład: Michał Ronikier
scenografia: Arkadiusz Kośmider
kostiumy: Dorota Williams 
opracowanie muzyczne: Agnieszka Szczepańska

premiera: 19 marca 2020 r.
czas trwania: 120 min z przerwą

Chęć otrzymania faktury prosimy zgłaszać do organizatora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.