fbpx
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca wszystkim tancerzom, choreografom i pedagogom baletu życzymy samych wspaniałych inspiracji i przeżyć związanych z tańcem. Niech Wasz zawód daje Wam wyłącznie satysfakcję i przyjemność. I niech każdy mięsień, ścięgno i staw służą – ku radości widzów – niezawodnie jak najdłużej.

A my – z okazji tego święta zapraszamy do Teatru Rozrywki na prapremierę spektaklu Macieja Cierzniaka pt. Człowiek – najniebezpieczniejsze ze zwierząt. Prapremiera w niedzielę, 30 kwietnia br. o godz. 21.00.
 
Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca publikuje światowe orędzie Trishy Brown na Międzynarodowy Dzień Tańca 29 kwietnia 2017.
ORĘDZIE

Zostałam tancerką, bo pragnęłam latać. Zawsze poruszało mnie przekraczanie siły ciążenia. Moje tańce nie zawierają ukrytych znaczeń. Są fizyczną formą ćwiczeń duchowych.
Taniec przekazuje i rozbudowuje uniwersalny język komunikacji, rodzi radość i piękno, poszerza ludzką wiedzę. W tańcu chodzi o kreatywność wciąż od nowa w myśleniu, w działaniu, w tworzeniu, w przedstawianiu. Nasze ciała są narzędziem ekspresji, a nie odtwarzania. Świadomość tego wyzwala naszą zdolność tworzenia, jest najważniejszą lekcją i darem związanym z uprawianiem sztuki.
Wbrew opinii niektórych krytyków życie artysty nie kończy się wraz z wiekiem. Taniec składa się z ludzi, ludzi i idei. Widzowie mogą zabrać twórczy impuls do domu i uruchomić go w życiu codziennym.
Trisha Brown
(przekład z angielskiego: Paweł Paszta)

Trisha Brown zmarła 18 marca po długiej chorobie. Jako jedna z najbardziej uznanych i wpływowych choreografów swoich czasów, epokowa praca Trishy Brown na zawsze odmieniła oblicze sztuki. Jej odejście to wielka strata dla świata tańca i szeroko pojętej rodziny sztuk performatywnych. Miłośnicy tańca i sztuki nigdy Jej nie zapomną