fbpx
Tegoroczny Port Poetycki będzie największy w jego historii

Ponad 100 poetów z całej Polski, wystawy, koncerty i warsztaty poetyckie – już 15 i 16 czerwca odbędzie się w Chorzowie XVI edycja Portu Poetyckiego. To dziś największa impreza skupiająca środowiska poetyckie i artystyczne na Śląsku. Wśród gości głównych znaleźli się m.in. Jacek Dehnel oraz Genowefa Jakubowska-Fijałkowska.

Z roku na rok chorzowski Port Poetycki rozrasta się. Tegoroczna edycja festiwalu ma być największą – zapowiadają organizatorzy. W sumie podczas 2 dni zaprezentuje się ponad 100 poetów i artystów z całej Polski. Wielkiemu czytaniu wierszy towarzyszyć będą wystawy, warsztaty literackie oraz koncerty.

Port rozpocznie się 15 czerwca spotkaniem z 8 poetami związanymi z wydawnictwami Duży Format i Anagram. W chorzowskiej „Sztygarce” będzie można posłuchać wierszy Mirki Szychowiak, Rafała T. Czachorowskiego, Kariny Stempel, Jarosława Jabrzemskiego,  Grzegorza Ostrowskiego, Mai Jaszewskiej, Marka Wołyńskiego, Ewy Solskiej, a także nominowanej w tym roku do nagrody „Silesius” Julii Niedziejko. Prezentacjom towarzyszyć będzie premiera filmu poetyckiego „Czarne drogi”  w reż. Wojciecha Ledera.

Program główny Portu Poetyckiego (16.06) wypełni natomiast prawdziwy poetycki maraton. Imprezę rozpocznie spotkanie z gośćmi głównymi. W tym gronie znaleźli się: Jacek Dehnel – poeta i pisarz, autor m.in. powieści „Lala”, „Krivoklat” czy „Saturna”, wielokrotnie nominowany m.in. do Nagrody Nike, laureat Paszportu Polityki, Genowefa JakubowskaFijałkowska – poetka, nominowana w 2017 roku do Nagrody Literackiej Nike za tom „Paraliż przysenny”, Marcin Zegadło – poeta i felietonista, autor m.in. tomów „Cały w słońcu” i „Herman Brunner i jego rzeźnia”, a także Katarzyna Zwolska – Płusa, która w zeszłym roku zadebiutowała tomem „Cud i anomalia”

Ważnym punktem programu będzie  podzielony w tym roku na dwie części „Magazyn wierszy”, w którym zaprezentuje się ponad 50 autorów, w tymm.in. Julia Szychowiak, Magdalena Gałkowska, Karol Samsel, Roma Jegor, Bogdan Prejs, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek, Jacek Dudek, Robert Kania, Jerzy Suchanek, Bianka Rolando, Sabina Waszut, czy Ilona Witkowska, nominowana w tym roku do nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W przerwie pomiędzy czytaniem wierszy organizatorzy zaplanowali „Pojedynek na gitary” w wykonaniu  Marioli Koniecznej i Omira Sochy.


Z kolei w ramach poetyckiego „Hyde Parku” swoje wiersze czytać będzie kolejnych 50-ciu autorów, którzy po raz pierwszy zawinęli na chorzowski festiwal.
Portowi Poetyckiemu towarzyszyć będzie także wystawa prac malarskich artystki Agnieszki Czyżewskiej oraz koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Traszki, aktorów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Port poprzedzą warsztaty poetyckie prowadzone przez Mirkę Szychowiak i Jerzego Suchanka, a także rozstrzygnięcia dwóch konkursów – XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „OKNO” oraz XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marka Hłaski.
Wśród prowadzących tegoroczny Port znaleźli się: Barbara Janas-Dudek, Jacek Dudek, Sabina Waszut, Tomasz Pietrzak, Mateusz Czajka i Agnieszka Straszak.  Spotkania autorskie 15 czerwca odbędą się w chorzowskiej „Sztygarce” w Restauracji Zielona Sala o godz. 17.30. Z kolei 16 czerwca festiwal przeniesie się Magazynu Ciekłego Powietrza, również w kompleksie „Sztygarka”. Początek godz. 16.


Teatr Rozrywki jest partnerem tegorocznej edycji Portu Poetyckiego.