fbpx

MAREK CHUDZIŃSKI

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Początek drogi artystycznej wiązał się głównie ze scenami krakowskimi, ale nie tylko. W Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach zagrał m. in. w przedstawieniu muzycznym Ania z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery (Martin Cohen) oraz w spektaklu Smuteczek czyli herbatka w Kabarecie Starszych Panów (Zmysław, Trzeciewicz). Na scenie krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego pojawił się w przedstawieniach: Kordian J. Słowackiego (Podchorąży), Opera za trzy grosze B. Brechta i K. Weilla (Żebrak), Litość Boga J. Cau (Strażnik więzienny), Idiota F. Dostojewskiego (Członek bandy Rogożyna) oraz Kaligula A. Camusa (Strażnik, Sługa).
Zagrał podporucznika Zygmunta Bogumiła w fabularyzowanym filmie dokumentalnym Tomasza Sianeckiego pt. Wielkie ucieczki – Bunt na Żurawiu, wystąpił również w serialu TVN Wydział śledczy.
Marek Chudziński występował również w programach telewizyjnych o charakterze rozrywkowym.
Z zespołem muzycznym Arbore Art Quintet współtworzył spektakl muzyczny dla dzieci Piotruś i Wilk do muzyki Sergiusza Prokofiewa.
W grudniu 2013 roku, podczas Wielkich Derbów Śląska, przed meczem Ruch Chorzów – Górnik Zabrze, który dedykowany był zmarłemu niedawno legendarnemu piłkarzowi, Gerardowi Cieślikowi, Marek Chudziński zaśpiewał na stadionie ulubioną piosenkę G. Cieślika pt. Trzej przyjaciele z boiska.
 
Na scenie Teatru Rozrywki zadebiutował w roku 2007 rolą Rocky’ego w czterech ostatnich przedstawieniach kultowego musicalu The Rocky Horror Show. Kolejne role na chorzowskiej scenie, to:
– Daniel Jackson w Spin – musical D. Pashleya,
– Jacques Wszędobylski w spektaklu W 80 dni dookoła świata po stu latach J. Bielunasa wg J. Verne’a,
– Jan w sztuce Wesołe kumoszki. Musical G. Dorana, P. Englishby’ego i R. Bolta,
– Krzepicki w sztuce Dyzma – musical W. Korcza i W. Młynarskiego,
– Piotr w rock-operze Jesus Christ Superstar A. L. Webbera i T. Rice’a; również w Jesus Christ Superstar - koncert (2023 r.),
– Aptekarz Bisset w musicalu Jekyll & Hyde F. Wildhorna i L. Bricusse’a,
– Fiedka w Skrzypku na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
– Scenograf Bryan w Producentach M. Brooksa,
– Policjant w musicalu Our House T. Firtha i Madness,
– Hamlet stepujący w sztuce Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu,
Policjant Jamie w musicalu Billy Elliot E. Johna i L. Halla,
– Oficer francuski / Zoto / Kastor w Rękopisie znalezionym w Saragossie J. Potockiego,
– Student medycyny, Bób w spektaklu Młody Frankenstein Mela Brooksa i Thomasa Meehana,
– Młody w Kocie w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
– Artie Green w Bulwarze Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– Gatch w musicalu Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając F. Loessera,
– Joe Gillis w Bulwarze Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– Ernst Ludwig w musicalu Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba,
– Gliniarz w musicalu Zakonnica w przebraniu A. Menkena,
– Aktor w spektaklu Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej formie) A. Longa, D. Singera i J. Winfielda,
– Kot w musicalu Pinokio. Il grande musical P. Ronchettiego i S. Marconiego,
– Semaforro w musicalu Koty A. L. Webbera,
– Max w musicalu Tootsie D. Yazbeka.
 
Marek Chudziński występuje również jako solista w koncertach sylwestrowych i rozrywkowych Teatru Rozrywki; bierze udział w Lekcji 1, 3 i 4 SZKOŁY TEATRU. Jest autorem wizualizacji do autorskiego spektaklu Macieja Cierzniaka Osobowość zaburzona oraz filmów promujących spektakle Teatru Rozrywki. Produkuje również teledyski (m.in. Bartosza Jaśkowskiego i Grzegorza Poloczka).
 
Występował gościnnie w Gliwickim Teatrze Muzycznym, grając Jonatana w spektaklu Miłość czyni cuda E. Warty-Śmietany i W. Króla. W komedii muzycznej Prześliczna wiolonczelistka K. Piechnik i A. Zielińskiego (Centrum Kultury im. K. Bochenek w Katowicach) grał gościnnie rolę Wujka Mike'a.
Gra również w spektaklu The Bricklin Musical. Samochodowa fantazja A. Cole’a i P. Ledouxa (Old Timers Garage w Katowicach).

Wspólnie z Magdaleną Wojtachą i Jakubem Wróblewskim wyreżyserował spektakl Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej formie) A. Longa, D. Singera i J. Winfielda.


Foto: Tomasz Zakrzewski