Urodzony 18 sierpnia 1992 roku reżyser oświetlenia z bogatym doświadczeniem w pracy nad różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi.
Karierę zawodową rozpoczął w wieku 17 lat jako technik oświetlenia w firmie Target Sound, gdzie przez trzy lata zdobywał wiedzę i doświadczenie, by następnie rozpocząć pracę jako samodzielny realizator oświetlenia. Od 2015 roku związany z Teatrem Śląskim, gdzie pod okiem doświadczonych kolegów i koleżanek rozwijał pasję do tworzenia wyjątkowej oprawy oświetleniowej spektakli teatralnych.
Współtworzył światło do takich produkcji jak:
Wujek 81. Czarna Ballada w reżyserii Roberta Talarczyka W 80 dni dookoła świata oraz Antygona w Nowym Jorku w reżyserii Filipa Gieldona.
Jako operator konsolety oświetleniowej i realizator oświetlenia współpracował z uznanymi twórcami, takimi jak: Marcel Sławiński, Katarzyna Borkowska, Justyna Łagowska, Katarzyna Łuszczyk, Małgorzata Bulanda, Mirek Kaczmarek oraz Maria Machowska.
Jako twórca światła do spektakli ma na swoim koncie następujące tytuły:
Korfanty. Rebelia (reż. Robert Talarczyk) Nikaj (reż. Robert Talarczyk) Callas (reż. Robert Talarczyk) Testosteron (reż. Robert Talarczyk) Inteligenci (reż. Robert Talarczyk) Wiele Demonów (reż. Jacek Głomb).
Odpowiadał za oprawę wizualną wielu wydarzeń, w tym:
Złote Maski 2019 Nie rzucim ziemi – 100. rocznica II Powstania Śląskiego75. rocznica Powstania Warszawskiego Koncert z okazji dziesięciolecia TAURON areny To Kraków tworzy metamorfozy Koncert upamiętniający Pacyfikację Kopalni Wujek w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy kopalni Wujek
W latach 2018–2024 pracował nad trasami stand-upowymi Please Stand Up oraz Stand Up Festival, a także nad trasami koncertowymi Pieśni współczesne oraz produkcjami Miuosha Początek Kosmosu i Przyjdź do mnie.
Na co dzień jako realizator oświetlenia współpracuje z zespołem Pectus oraz śląskim artystą Miuoshem. Na swoim koncie ma setki zrealizowanych koncertów, eventów oraz gal i wydarzeń artystycznych, którymi zbudował swoją renomę w świecie oświetlenia scenicznego.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2021). W 2023 roku ukończyła z wyróżnieniem Accademia Costume e Moda a Roma (Akademia Kostiumu i Mody w Rzymie). Magister sztuki, magister kostiumografii (Master di I livello L'arte e il mestiere del costumista). Należy do Associazione Italiana Scenografi Costumisti Aredatori A.S.C. (Włoskie Stowarzyszenie Scenografów, Kostiumografów i Dekoratorów).
Anna Drobczyk rozpoczęła karierę kostiumografki w 2018 roku współpracą ze Szkołą Filmową Stanisława Kieślowskiego w Katowicach, gdzie zrealizowała wiele filmów krótkometrażowych w charakterze kostiumografki i scenografki (Helena 25/65, Dygot, Studentki, Swoboda i in.). Następnie pracowała jako asystentka kostiumografa w teatrach w Polsce (Teatr Żeromskiego w Kielcach, Teatr Powszechny w Łodzi, Teatr Polski we Wrocławiu, Opera Śląska w Bytomiu) oraz we Włoszech w Teatro dell'Opera di Roma. Jako samodzielna kostiumografka pracowała również w Teatrze Rozbark w Bytomiu przy spektaklu tanecznym Mokosz oraz na planach reklam komercyjnych i kampanii społecznych.
Ma także doświadczenie krawieckie, które zdobywała w pracowniach Teatru Rozrywki, Teatro dell'Opera di Roma oraz w niezależnej pracowni Officina Farrani w Rzymie.
Obecnie poza pracą w Teatrze Rozrywki, gdzie pełni funkcję asystentki scenografa, wykłada kostiumografię teatralną w Międzynarodowej Szkole Kostiumu i Projektowania Ubioru (MSKPU) w Warszawie.
Skrzypaczka, altowiolistka
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Współpracowała m.in. z zespołami NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz NFM Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, z którymi dokonała licznych nagrań, w tym płyty Made in Poland, uhonorowanej nagrodą muzyczną Fryderyk.
Jako muzyk sesyjny nagrywała wielokrotnie muzykę rozrywkową, do filmów oraz reklam. Współpracowała także z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie grając partie instrumentalne, współtworzyła monodram Macieja Musiałowskiego Bohater.
Brała udział w wielu festiwalach muzycznych takich jak: Chopin i jego Europa, Szalone Dni Muzyki, Warszawska Jesień, DrumFest, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Cassalmaggiore Festival, Musica Polonica Nova, Leo Festival, Musica Electronica Nova, Wratislavia Cantans. Koncertowała w wielu krajach Europy i poza jej granicami.
Jest również pedagogiem, fascynuje ją rozwój muzyczny dzieci. Od 2016 roku prowadzi na terenie Wrocławia zajęcia gordonowskie i warsztaty instrumentalne m.in. w Szkole Muzycznej Allegretto, Centrum Edukacyjnym NFM, w Operze Wrocławskiej.
Współtworzy ear-learning.pl – platformę edukacyjną do nauki teorii muzyki.
Skrzypaczka
Absolwent Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Debiutował w 2014 roku w spektaklu Dźwięki Muzyki w reż. Marii Sartovej w Gliwickim Teatrze Muzycznym, gdzie również wcielił się w tytułową rolę w spektaklu Pinokio w reż. Pawła Gabary.
W czasie studiów w Gdyni można było zobaczyć go na deskach tamtejszego Teatru Muzycznego w takich tytułach jak:
Mistrz i Małgorzata, reż. Janusz JózefowiczSomething Rotten, reż. Tomasz Dudkiewicz Lalka, reż. Wojciech Kościelniak Skrzypek na Dachu, reż. Jerzy Gruza
Związany między innymi z Teatrem Muzycznym „Wit-Wit” oraz Bałtyckim Teatrem Różnorodności.foto. Artur Wacławek
Pianista, aranżer, kompozytor, pedagog.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej o specjalności aranżacja- kompozycja. Studia podyplomowe ukończył na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na specjalności pedagogika – psychologia.
Od 1997 r. pracował jako nauczyciel muzyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie Śląskiej, zdobywając wszystkie stopnie awansu zawodowego – obecnie jest nauczycielem dyplomowanym.
Prowadził liczne zajęcia edukacyjne, m.in. naukę gry na keyboardzie, fortepian rozrywkowy, studio wokalne. Jego wychowankowie zdobywali liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach Ogólnopolskich i Międzynarodowych.
Za wybitne osiągnięcia w pracy z młodzieżą otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Ruda Śląska w 1999 r. i 2018 r. oraz nagrodę Kuratora Oświaty w 2002 r.
W roku 2001/2002 pracował w Pałacu Młodzieży w Katowicach, gdzie prowadził zespół wokalno – instrumentalny. Od roku 2002 do 2010 wykładał w Szkole II Stopnia Muzyki Rozrywkowej Nice Noise w Katowicach – fortepian, harmonia muzyki rozrywkowej. Od 2005 r. pracuje jako pianista i akompaniator w Studium teatralnym, a obecnie w Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach.
Praca artystyczna – działalność koncertowa jako pianista. Koncerty na podstawie płyty kompaktowej „Brel” z Wojciechem Młynarskim, Agnieszką Fatygą i Marianem Opanią. Pianista podczas edycji OFPA Rybnik 2005 r. Koncerty z zespołem Ychtis -Ewą Urygą i Jackiem Wójcickim. Obecnie koncerty od 2020 r. w zespole Goran Larsen Jazz Quartet. Koncerty z projektem autorskim „Bal u Posejdona” oraz koncerty w projekcie „Dwa teatry- czyli dobry we mnie diabeł” z Moniką Szomko – aktorką warszawską.
Otrzymał nagrodę dla najlepszego instrumentalisty, a także wyróżnienie dla pianisty w PPA Wrocław 2006 r.
Działalność kompozytorska aranżacyjna: producent i aranżer pierwszej w Polsce płyty kompaktowej „Brel”, współproducent i aranżer płyty kompaktowej zespołu Ychtis, kompozytor piosenek na płycie dziecięcej „Śpiewam, bo lubię” -III nagroda w ogólnopolskim konkursie kompozytorskim piosenki dziecięcej Poznań 2000.
Od 2007 r. współpracuje z Akson Studio – studio producentów w Warszawie, w produkcjach seriali „Blondynka”, „Twarzą w twarz”, w finale konkursu na muzykę do serialu „Czas honoru”. Jest także autorem muzyki do reklamyTVP1 – Orange Go.
Komponował muzykę teatralną do licznych przedstawień, w reżyserii m.in. Marka Gaja, Cezarego Domagały, Katarzyny Deszcz, Magdaleny Piekorz.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom u prof. Waldemara Świerzego oraz prof. Grzegorza Marszałka), członek grupy artystycznej Kółko Graniaste Jarosława Maszewskiego, laureat nagrody artystycznej m. Poznania, pracuje jako scenograf, grafik i rysownik. Projektant i wykonawca wielu scenografii telewizyjnych, teatralnych i eventowych, m.in. do koncertów Joe Zawinula, Leszka Możdżera, Wayne’a Shortera, Martyny Jakubowicz czy Arki Noego, scenograf spektakli w reżyserii m.in. Jerzego Moszkowicza, Marka Cyrisa, autor wielu scenografii studyjnych w TVP Poznań, TVP Wrocław, TVP Bydgoszcz, TVP ABC, TVP Kultura, twórca wizualizacji do plenerowych spektakli Lecha Raczaka a także do spektakli w reżyserii Roberta Czechowskiego w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze i Teatrze Polskim we Wrocławiu, w reżyserii Artura Żymełki w Operze Śląskiej w Katowicach, w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej, w reżyserii Marcina Sławińskiego w warszawskim Teatrze Kwadrat.foto. Jakub Psuja
Polski saksofonista, kompozytor oraz producent.
W 2023 roku wydał wspólny album z Jamalem Mossem (Hieroglyphic Being). Universal Frequencies nad Harmonies - Tune IN. Album został bardzo dobrze przyjęty przez media i słuchaczy. Jednym z najważniejszych wyróżnień było zajęcie 9. miejsce w rankingu magazynu Clash jako najlepszy album 2023 roku.
W 2021 roku wydał LP z materiałem solowym współtworzonym z Wacławem Zimplem. Płyta Jerry & The Pelican System SARIANI ukazała się nakładem holenderskiej wytwórni Yeyeh kuratora Pietera Jansena. Album “SARIANI”, którego tytuł odnosi się do fikcyjnej postaci walczącej o prawa kobiet w Indiach, tworzy sześć kompozycji transponujących hinduskie doświadczenia Mączyńskiego za pomocą elektronicznych narzędzi. Od momentu ukazania się wydawnictwa Jerzy przedstawia swoją muzykę głównie jako solo performer, używając saksofonu (przede wszystkim sopraninowego) jako narzędzia do produkcji poszczególnych ścieżek swoich kompozycji.
Debiutancki album wydał w kwintecie w prestiżowej serii jazzowej w Polsce – Polish Jazz w 2019 roku. Pierwsza płyta to kompozycje, które bazują na połączeniu wszystkich stylistyk muzycznych w jedną całość. Projekt “Jerry&ThePelicanSystem Virtual Tour” zrealizowany w 2020 roku miał zaś na celu wyjście dalej z koncepcją poprzez połączenie ze sobą muzyków z różnymi backgroundami i stworzeniu dla nich kompozycji- była to wirtualna trasa koncertowa w ramach której do 7 odcinków nagrywanych w opuszczonym basenie Jerzy zaprosił do współpracy ponad 30 artystów z całego świata.
Przy projektach Teatralnych tworzył i opracowywał muzykę dla przedstawień reżyserowanych przez Roberta Talarczyka, Olafa Lubaszenko czy Tomasza Schimscheinera.
W dotychczasowej karierze Mączyński prezentował swoją muzykę na wielu krajowych i międzynarodowych scenach, w tym: Dekmantel (Bimhuis), South Explorer, Avant Art Festival, London Jazz Festival, OFF Festival, Soundrive Festival, Jazz Jantar, Lado na Wsi, Festiwal Dwa Brzegi, NCPA Mumbai Experimental Stage , Habitat Center w New Delhi, Jazz nad Odrą i wiele innych.Foto: Katarzyna Debska
Reżyser i choreograf. Zdobył szerokie uznanie za swoje innowacyjne podejście do sztuki scenicznej.
Jako tancerz występował w wielu renomowanych teatrach, takich jak Teatr Wielki w Łodzi, Theater Görlitz, Theater Erfurt czy Metropol Theater Berlin. Jego studia oraz doświadczenie sceniczne pozwoliło mu na zdobycie cennej wiedzy i umiejętności, które później wykorzystał w swojej pracy choreograficznej i reżyserskiej. Jego dzieła wystawiane były na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Operze Wrocławskiej, Operze na Zamku w Szczecinie, Operze Śląskiej w Bytomiu, na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi oraz podczas jego międzynarodowych tournée.
Kierował zespołami baletowymi w Operze na Zamku w Szczecinie oraz w Teatrze Muzycznym w Łodzi, gdzie jego twórczość była wysoko oceniana zarówno przez krytyków, jak i publiczność.
Mazowiecki Teatr Muzyczny nagrodził go Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy choreograf” w 2013 roku za widowisko muzyczne „Łazja – Miscenium rockowe”. Za to widowisko Teatr Muzyczny zdobył Nadzwyczajną Złotą Maskę. W 2021 Opera Śląska została nagrodzona Złotą Maską Województwa Śląskiego za spektakl baletowy „Sól Ziemi Czarnej”.fot. Artur Wacławek