Pianistka, akompaniator, pedagog, dyrygent, chórmistrz. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Akompaniator w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. G. Fitelberga w Chorzowie, wielokrotnie uhonorowana Nagrodą Dyrektora za szczególne osiągnięcia artystyczne. W latach 1994-2004 akompaniator-korepetytor w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Przygotowuje wokalnie solistów i zespoły i obejmuje kierownictwo muzyczne przedstawień m.in. w Gliwickim Teatrze Muzycznym (Anna Karenina L. Tołstoja, Ragtime S. Flaherty’ego, High School Musical B. Louiselle, Bulwar zdradzonych marzeń R. Talarczyka, Hair J. Rado i G. Ragniego – przygotowanie wokalne), Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (Świniopas J. CH. Andersena, Edith i Marlene E. Pataki, Tango tango J. Niesobskiej, Sztuka kochania, czyli sceny dla dorosłych K. Jasińskiego, Dziady. Część III A. Mickiewicza, Pamiętnik narkomanki B. Rosiek, Niech żyje bal wg A. Osieckiej, Ania z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery), Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.
Juror i kierownik muzyczny 1., 2. i 3. Konkursu im. W. Szpilmana w Sosnowcu. Koncertuje z Filharmonią Śląską i Filharmonią Zabrzańską, m.in. podczas Europejskiego Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy. W roku 2010, podczas Festiwalu ARS CAMERALIS, koncertowała z Ute Lemper oraz orkiestrą Aukso.
Jako akompaniator, współpracuje z wieloma aktorami m.in.: Marią Meyer, z którą nagrała dwie płyty: „Maria Meyer śpiewa Brela” i „Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy”, Elżbietą Okupską, Robertem Talarczykiem (CD „Słowa”), Wiolettą Białk, Joanną Rawik, Anną Serafińską, Januszem Szromem, Krystyną Prońko i Kubą Badachem.
Współpraca z katowicką NOSPR przyniosła jej do tej pory dwie płyty (IV symfonia Witolda Lutosławskiego oraz Lech Czech Rus – symfonia Grzecha Piotrowskiego).
Ewa Zug koncertuje w kraju i za granicą (Czechy, Izrael, Francja, Austria, Holandia, Niemcy, Maroko). Występuje także z Filharmonią Opolską w koncertach muzyki filmowej. Jest liderem septetu Crazy Band.
Od roku 2007 jest kierownikiem zespołu wokalnego Teatru Rozrywki. Ponadto przygotowywała do premiery i pracowała z obsadą dziecięcą w musicalu Oliver! Przygotowuje wokalnie aktorów do spektakli muzycznych.
Objęła kierownictwo muzyczne spektakli: Przebudzenie wiosny S. Satera i D. Sheika wg F. Wedekinda, Sweeney Todd S. Sondheima (wspólnie z Wojciechem Gwiszczem) oraz Dumrul Szalony G. Dilmena i B. Tongura, a w Historii filozofii po góralsku wg ks. prof. J. Tischnera podjęła się opracowania partii akompaniujących skrzypiec.
Objęła kierownictwo wokalne w spektaklach: Niedziela w parku z Georgem S. Sondheima i J. Lapine'a, Billy Elliot E. Johna i L. Halla, Rękopis znaleziony w Saragossie J. Potockiego, Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana, Bulwar Zachodzącego Słońca W. L. Webbera, D. Blacka i C. Hamptona, Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając F. Loessera, Stańczyk. Musical J. Czaplińskiego, Zorro J. Bończyka, Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba, Zakonnica w przebraniu A. Menkena, 24. Gali Sylwestrowej Rozrywka kocha kino, musicalu Pinokio. Il grande musical P. Ronchettiego i S. Marconiego, Tootsie D. Yazbeka; w koncercie Jesus Christ Superstar - koncert A. L. Webbera.
Objęła kierownictwo muzyczne i wokalne spektaklu: Koty A. L. Webbera, koncertu: Zatańczmy! Koncert sylwestrowy 2022/2023 w reż. Jakuba Szydłowskiego.
Objęła kierownictwo muzyczne, a także gra na fortepianie w recitalu Joanny Możdżan La Femme de Paris, powstałego w ramach projektu Scena Inicjatyw Artystycznych PO GODZINACH i w koncercie Raduj się świecie. Jako pianistka występuje też w recitalu Elżbiety Okupskiej "Hymn do miłości".
NAGRODY:
– nagroda za najlepszy akompaniament na konkursie wokalnym im. E. Platówny we Wrocławiu,
– nagroda na konkursie im. L. Różyckiego w Gliwicach,
– Chłopiec z łabędziem – nagroda Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury (2013),
– Medal "Zasłużony dla kultury polskiej" (2015),
– Medal im. Kurta Aldera "za osiągnięcia w dziedzinie edukacji" (Chorzów 2015).
Foto: Tomasz Zakrzewski