fbpx
Absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w klasie śpiewu prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej; członek zespołu wokalnego Teatru Rozrywki od roku 1992. W latach 1993-2009 prowadziła chór dziecięcy Teatru Rozrywki, który brał udział w takich spektaklach, jak Evita A. L. Webbera i T. Rice’a, Pastorałka L. Schillera, Ocean Niespokojny A. Rybnikowa i A. Wozniesienskiego oraz Dyzma – musical W. Młynarskiego i W. Korcza. Chór występował w koncertach organizowanych poza Teatrem Rozrywki, wziął także udział w Śnie nocy letniej W. Szekspira w stołecznym Teatrze Polskim.
 
Dagmara Żuchnicka współpracuje od roku 2006 z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA pod dyrekcją Anny Szostak. Występowała na Festiwalu Operowym w Bregenz (Austria, 2008 i 2009); koncertuje w kraju i za granicą, biorąc udział m.in. w prawykonaniach dzieł takich kompozytorów, jak Krzysztof Penderecki czy Krzysztof Meyer. Nagrywa płyty z CAMERATA SILESIA i Michałem Bajorem.
 
W maju 2013 r. wystąpiła – wraz z zespołem CAMERATA SILESIA – podczas otwarcia Europejskiego Centrum Kultury im. K. Pendereckiego w Lusławicach. We wrześniu 2013 r. brała z CAMERATĄ udział w Warszawskiej Jesieni. W listopadzie 2013 r., z tym samym zespołem, wystąpiła podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, zorganizowanego z okazji 80. urodzin kompozytora. Koncert odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
 
Dagmara Żuchnicka śpiewa we wszystkich spektaklach muzycznych Teatru, często otrzymując zadania aktorskie. Występuje również jako solistka w koncertach sylwestrowych i rozrywkowych chorzowskiej sceny, nieodmiennie zachwycając widzów pięknym sopranem o wyjątkowej, ciepłej barwie. Była inspektorem zespołu wokalnego Teatru Rozrywki.
 
Role w Teatrze Rozrywki:
– Pani Spencer w Ani z Zielonego Wzgórza wg L. M. Montgomery,

– Duch Frumy-Sary i Babcia Cajtl w Skrzypku na dachu J. Bocka, J. Steina i S. Harnicka,
– Właścicielka pudli w bajce Pan Plamka i jego kot A. Koecher-Hensel,
– Truskawiarka w musicalu Oliver! L. Barta,
– Położna 2 w Położnicach szpitala św. Zofii P. Demirskiego,
– Szantrapa na wózku w spektaklu Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu K. I. Gałczyńskiego,
– Sowa w bajce Kot w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
– Pierwsza kobieta odprowadzająca w musicalu Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana,
– Sekretarka w Bulwarze Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– Jurna Staruszka w Producentach M. Brooksa,
– Sprzątaczka 1 w musicalu Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając F. Loessera,
– Maria Teresa w musicalu Zakonnica w przebraniu A. Menkena,
– Mieszkanka miasteczka w musicalu Pinokio. Il grande musical Saverio Marconiego.


Foto: Tomasz Zakrzewski