FINAŁ PROJEKTU "LARMO" I OFICJALNA PREMIERA PŁYTY "DOSTONE ŻYTKO" ZESPOŁU CHWILA NIEUWAGI
Zapraszamy na finałowy koncert „LARMO”, na którym zaprezentujemy autorskie utwory uczestników Ogólnopolskiego Konkursu na Współczesną Piosenkę Inspirowaną Powstaniami Śląskimi. Koncert będzie połączony z oficjalną premierą płyty „Dostone żytko” zespołu Chwila Nieuwagi.
Kierownictwo muzyczne: Radosław Michalik
Perksusja: Bartłomiej Plewka
Bass: Ronald Tuczykont
Instrumenty klawiszowe i akordeon: Remigiusz Bonk
Gitara: Michał Karbowski
Piano: Radosław Michalik
O płycie „Dostone żytko”
Historia przypomina kulę śnieżną. Kiedy się toczy, zabiera ze sobą w podróż wszystkich: tych, którzy tego chcą, ale znacznie częściej również tych, którzy nie mają na to najmniejszej ochoty. Pieśń to świadek historii. Czy można jej zaufać? Cóż - często opowiada o tym, co działo się naprawdę, czasem zniekształca rzeczywistość, kreując ją po swojemu, bywa, że kłamie jak z nut. Nie przestaje jednak uwodzić i być wspomnianym świadkiem.
Ta płyta stanowi nasz zupełnie subiektywny wybór pieśni z okresu trzech powstań śląskich (1919-1921) odnalezionych w śpiewnikach. Teksty przez nas wybrane to perspektywa nie tylko powstańców, ale także, a raczej przede wszystkim, perspektywa tych, których ci pierwsi pozostawili w domach: matek, żon, sióstr, jak również całych domostw pozbawionych gospodarza. Historia bowiem dotyka każdego, bez wyjątku. Oddajemy także głos przyrodzie, dla której ludzkie starcia, bitwy, choć w skali życia człowieka ważne, nieraz będące dla niego punktem zwrotnym, stanowią jedynie drobny, zupełnie nieistotny ułamek czasu – rzeka płynie nieprzerwanie, a tytułowe „dostone [śl. dojrzałe] żytko” złoci się w słońcu czy czas pokoju, czy wojny.
Piękne, nienaruszone przez nas melodie prezentowanych tradycyjnych pieśni interpretujemy muzycznie, wyrywając z zamierzchłej historii, wzbogacając o współczesne brzmienia i nasz muzyczny pomysł.
Chwila Nieuwagi
Wydarzenie organizowane jest przez Teatr Rozrywki w Chorzowie w ramach programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich dofinansowanych ze środków Województwa Śląskiego.
czas trwania: około 130 minut