fbpx

NOWE SZATY KRÓLOWEJ

Katarzyna Hora
NOWE SZATY KRÓLOWEJ
spektakl gościnny
Teatr im. Stefana Batorego

Jaka powinna być Królowa? Piękna, łaskawa, mocarna… to zdają się już oklepane frazesy. Może współczesna władczyni powinna odznaczać się zupełnie innymi cechami. Może obecnie powinna być raczej zasymilowana i przystosowana. Być może powinna odbijać w sobie wiele barw naszej skomplikowanej codzienności. Tylko czyja tak właściwie ma to być Królowa?

„Nowe Szaty Królowej” to opowieść o młodym pokoleniu zagubionym w czasach pełnych skrajności. W czasach, w których przynależność jest koniecznością, w których nie ma miejsca na nijakość, w których budząc się godzinę później niż zwykle, otwiera się oczy w zupełnie nowej rzeczywistości. Kiedy narrację współczesnego świata prowadzą masowe media, zaciera się granica między prawdą a fikcją, coraz mniej wyraźna staje się też granica moralności. W świecie medialnego szumu definicje pewnych wartości zaczynają być stawiane na nowo. Jak bardzo mogą zostać zmienione? To zależy od oglądalności.

scenariusz i reżyseria: Katarzyna Hora
scenografia: Jan Głąb
muzyka: Katarzyna Bem
choreografia: Marta Wiśniewska
wideo: Łukasz Kurek
plakat: Magda Bremer
wykonanie masek: Alicja Helfojer
inspicjent: Artur Wacławek

OBSADA:
Marta Wiśniewska,
Żaneta Górecka,
Agata Dromert,
Michalina Hanzel,
Adrianna Bieżan,
Piotr Jaszczur Śnieguła

premiera: 19 czerwca 2021 r.
Mała Scena Teatru Rozrywki
czas trwania: 90 minut


Spektakl powstał w ramach nagrody 10. edycji Obserwatorium Artystycznego Entrée w Teatrze Rozrywki. Projekt współfinansowany przez Miasto Chorzów oraz Fundację #wszystkierodzajeteatru.

Teatr im. Stefana Batorego - kolektyw twórczy założony w 2014 roku przez ówczesne uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie. Dzisiaj, tworzony przez studentki wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, absolwentki  Akademii Praktyk Teatralnych Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" oraz studenta intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Siła twórcza, która pokazuje, że teatr jest przede wszystkim wspólnotą, spotkaniem i przyjaźnią.
W swoich pracach chętnie wykorzystują doświadczenia zdobyte podczas kształcenia artystycznego. Sięgają po różnorakie środki  artystyczne takie jak:  forma, animacja przedmiotów, muzyka i pieśni wielogłosowe. Większość twórców pochodzi ze Śląska, dlatego ważnym jest, aby szukać odpowiedzi na trudne pytania o tożsamość mieszkańców tego regionu. Teatr im. Stefana Batorego ściśle współpracuje z katowicką Fundacją #wszystkierodzajeteatru, z którą co roku realizuje autorski projekt  „Kolędowanie Miejskie”, który jest formą etnoteatru dającą szansę na rozwój duchowy i umocnienie wspólnoty, zarówno tej lokalnej jak i rodzinnej.

Skład osobowy na rok 2021: Żaneta Górecka, Marta Wiśniewska, Michalina Hanzel, Agata Dromert, Katarzyna Hora, Adrianna Bieżan, Piotr Jaszczur Śnieguła.
Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.