fbpx

"ŚLADAMI ŚLĄSKICH ŻYDÓW CZ. II" Z CYKLU GÓRNY ŚLĄSK ŚWIAT NAJMNIEJSZY


Śladami śląskich Żydów. cz. II.

Po raz pierwszy wątki żydowskie w całości wypełniły program listopadowy. Nadeszła pora, by je poszerzyć. Krzysztof Karwat uzupełni opowieści o Żydach chorzowskich, wskazując na niektóre zapomniane miejsca i budynki związane z dawnymi mieszkańcami wyznania mojżeszowego. Szczęśliwie, niektórzy z nich ocaleli, bo zdążyli wyemigrować przed wybuchem II wojny światowej, niejednokrotnie w ostatniej chwili.

Jednym z nich był doktor Ludwig Guttmann - wybitny neurolog, twórca igrzyska paraolimpijskich, uhonorowany przez królową brytyjską tytułem szlacheckim. Tę wybitną postać przybliży Leszek Jodliński, autor niedawno wydanej książki zatytułowanej „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”. Jodliński poruszy także kilka innych tematów i historii, nakierowując naszą uwagę przede wszystkim na Gliwice i Bytom.

Na pewno wielką atrakcją wieczoru stanie się - odwołany w ubiegłym roku - występ Mariusza Kolucha, śpiewaka wspaniale wykonującego religijne pieśni żydowskie.

„Guttmannowie dołączają do społeczności Żydów Królewskiej Huty. W tym czasie liczy ona nieco ponad tysiąc osób. Ojciec Ludwiga, Bernhard Guttmann, który w Toszku był właścicielem hotelu i trudnił się handlem winem, w Chorzowie koncentruje się już wyłącznie na detalicznym i hurtowym obrocie winem i gatunkowymi alkoholami.

Rodzina Guttmanna zamieszkała przy Richterstrasse 2 (obecnie ulica Moniuszki, ale budynku już nie ma), w stosunkowo niewielkiej odległości od miejscowej synagogi przy Kaiserstrasse. W tym samym miejscu, w którym mieszka rodzina, Bernhard Guttmann ma swój skład i sklep z alkoholami (…).

Ludwig Guttmann nie o Toszku, a właśnie o Królewskiej Hucie powie po latach »rodzinne miasto«. To ono go ukształtowało. Do niego wracał we wspomnieniach”.

(Leszek Jodliński, „Zielona teczka doktora Guttmanna” /w:/ „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”. Kraków-Gliwice , 2021)

 

 

na zdjęciu odrestaurowany Dom Przedpogrzebowy w Gliwicach.

(foto: Karolina Jakoweńko)