NA AFISZU

MŁODY FRANKENSTEINSTRASZNO-ŚMIESZNY SPEKTAKL MUZYCZNY

Nagroda Artystyczna ZŁOTA MASKA 2017 dla Grzegorza Policińskiego za scenografię

Młody Frankenstein to musical Mela Brooksa i Thomasa Meehana, oparty na filmie o tym samym tytule, który w roku 1974 wyreżyserował Mel Brooks. Była to wyśmienita komedia, parodiująca horrory, a zwłaszcza wcześniejsze ekranizacje powieści „Frankenstein” Mary Shelley. Film otrzymał osiem nagród i sześć nominacji, m.in. dwie do Oskara (za najlepszy scenariusz adoptowany i za dźwięk).

 
Używając słów znawcy tematu, krytyka musicalowego, Daniela Wyszogrodzkiego, Młody Frankenstein jest „absolutnym arcydziełem. Kolejna, tym razem komediowa, wersja klasycznej książki Mary Shelley, nakręcona w szlachetnej czerni i w bieli, charakteryzuje się szacunkiem do formy „Frankensteina” z 1931 roku. Mel Brooks użył wielu rekwizytów z oryginalnego planu i zastosował efekty typowe dla kinematografii lat 30. Reszta to aktorstwo i tekst. Gene Wilder jako młody doktor i Marty Feldman jako garbus Igor (wymowa imienia zmienia się przez cały filmu, podobnie jak usytuowanie garbu). Cloris Leachman jako Frau Blücher (na sam dźwięk jej nazwiska konie rżą z przerażenia nawet w oddali) i Gene Hackman jako niewidomy pustelnik, który wylewa zupę na przyrodzenie potwora. Wreszcie Peter Boyle jako monster, który uczy się stepować i wykonuje ze swoim twórcą/stwórcą musicalowy numer „Puttin’ On The Ritz” (parodia Freda Astaire’a w „Blue Skies”). Nic dziwnego, że i ten film miał się stać po latach tworzywem musicalu na Broadwayu.”
 
Thomas Meehan, współscenarzysta filmu powiedział: „Wszystkie filmy Mela to musicale. Zawsze jest tam dużo muzyki, śpiewu, dlatego łatwo je przenieść na scenę”.
 
Stało się tak w roku 2007. Po spektaklach przedpremierowych w Seattle i Waszyngtonie,
8 listopada odbyła się premiera na Broadwayu (Foxwoods Theatre). Musical nie powtórzył wprawdzie oszałamiającego sukcesu Producentów, ale cieszył się uznaniem widzów. Zszedł z afisza 4 stycznia 2009 r. po 484 przedstawieniach, co spowodowane było głównie paniką kryzysową (na początku 2009 roku ten sam los podzieliło na Broadwayu dwanaście produkcji).
 
Młody Frankenstein to opowieść o amerykańskim chirurgu Frankensteinie, który zostaje wezwany testamentem do znajdującego się w Transylwanii zamku swego dziadka. Tam odkrywa naukową instrukcję wyjaśniającą krok po kroku, jak ożywić ludzkie ciało. Dziadek – baron von Frankenstein – poświęcił bowiem życie na stworzenie istoty doskonałej, idealnego człowieka o potężnej budowie fizycznej i genialnym umyśle. Prawie mu się to udało. Wspomagany przez garbatego Igora i Ingę wnuk Frankenstein tworzy Potwora, który pragnie jedynie… miłości.
 
Musical pełen jest szalonego, absurdalnego poczucia humoru i wspaniałej, porywającej muzyki, którą – podobnie jak w Producentach – skomponował Mel Brooks.
polska prapremiera: 23 kwietnia 2016


 
libretto – Mel Brooks i Thomas Meehan
muzyka i teksty piosenek – Mel Brooks
oryginalna reżyseria i choreografia – Susan Stroman
„Puttin’ on the Ritz” – słowa i muzyka: Irving Berlin
 
przekład libretta – Grzegorz Wasowski
polskie teksty piosenek – Jacek Bończyk
 
reżyseria – Jacek Bończyk
choreografia – Inga Pilchowska
scenografia – Grzegorz Policiński
kostiumy – Anna Chadaj
kierownictwo muzyczne – Mateusz Walach
kierownictwo wokalne – Ewa Zug

 
asystent reżysera: Estera Sławińska-Dziurosz
asystent choreografa: Małgorzata Mazurkiewicz
asystent scenografa: Lidia Kanclerz
inspicjent: Beata Jabłońska-Rakoczy

OBSADA:
DR FRYDERYK FRANKENSTEIN – Artur Święs
POTWÓR – Tomasz Jedz (gościnnie)
IGOR – Dariusz Niebudek (gościnnie) w dniach 18,19 i 20 września  / Hubert Waljewski w dniach 14,15,16 oraz 21,22,23 września
INGA – Anna Surma
ELŻBIETA BENNING – Wioletta Białk
FRAU BLÜCHER – Maria Meyer
INSPEKTOR HANS KEMP – Jarosław Czarnecki
ZIGGY – Izabella Malik
DR WIKTOR VON FRANKENSTEIN – Kamil Franczak
PUSTELNIK – Adam Szymura

HEROLD – Kamil Baron
PAN HILLTOP - Rafał Gajewski
CHŁOPIEC Z "TELEGRAFU" – Andrzej Lichosyt
STUDENCI MEDYCYNY – Aleksandra Dyjas, Oliwia Kindla, Estera Sławińska-Dziurosz, Kamil Franczak, Kamil Baron, Daniel Cebula-Orynicz
STEWARD – Paweł Stefan
PIERWSZA KOBIETA ODPROWADZAJĄCA – Dagmara Żuchnicka
DRUGA KOBIETA ODPROWADZAJĄCA – Ewa Grysko
PODSTARZAŁY PUCYBUT – Izabella Malik
OCHMISTRZ, MORDECHAJ, DRACULA - Przemysław Witkowicz
ŚWITA ELŻBIETY BENNING:
Aleksandra Dyjas (SASZA), Oliwia Kindla (PASZA), Joanna Możdżan (MASZA), Estera Sławińska-Dziurosz(KASZA), Kamil Baron (BÓB)
WILKOŁAK - Maciej Cierzniak

oraz zespół baletowy w składzie: Barbara Ducka, Natalia Gajewska (gościnnie), Aleksandra Karch, Zuzanna Marszał, Małgorzata Mazurkiewicz, Katarzyna Osuch, Agnieszka Saletra, Weronika Zięba, Sebastian Chwastecki, Maciej Cierzniak, Daniel Dąbrowski, Krzysztof Konopka, Paweł Majewski, Łukasz Majowski, Wojciech Stawiarski, Daniel Szefler

i orkiestra Teatru Rozrywki
dyrygenci: Jerzy Jarosik, Mateusz Walach

czas trwania: 170 minut z 1 przerwą


MŁODY FRANKENSTEIN. Przedstawienie prezentowane na podstawie specjalnej umowy z Music Theatre International (MTI). MTI zapewnia również wszystkie autoryzowane materiały do przedstawienia. MTI, 423 West 55th Street, Second Floor, New York, New York 10019; tel.: (212) 541 46 84, faks: (212) 397 46 84, www.MTIShows.com
„Puttin’ on the Ritz” – słowa i muzyka: Irving Berlin© 1928, 1929 autor: Irving Berlin (ASCAP) ©wznowienie

       

PRASA:
wyborcza.pl
dziennik teatralny
Dziennik Zachodni
Rzeczpospolita
Złota Maska dla Grzegorza Policińskiego – Dziennik Zachodni
po spektaklu na 23. Bydgoskim Festiwalu OperowymObsada